Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod.

20190310 123203

Hiking turları; şehrin gürültüsü, yoğun çalışma hayatının yarattığı stres, masa başı hareketsizliğin sebep olduğu rahatsızlıklar ve büyük kentlerdeki betonlaşma sebebi ile doğaya duyulan özlemi gidermek için düzenlenen turlardır. İş, hayat stresi, insanlar, trafik, hava kirliliği gibi faktörler ve bu faktörlerin içinde geçen döngü insanları doğanın huzuruna itmektedir. Psikolojik ve fiziksel anlamda fayda sağlayan bu tarz turlar günümüzde oldukça trend gezilerdendir.

Hiking ve Trekking turları benzerdir. Ancak aynı değildir. Trekking turları, organize ve kamplı olarak planlanan en hafif doğa sporudur. Hiking turları ise günü birlik yapılan doğa yürüyüşlerine denir. Hiking engebeli, dağlık, orman ve sahil yürüyüşleri ile yapılan doğal egzersiz yöntemidir.

20200112 124305 hdr

Hiking Turları ile Nereye Gidiyoruz?

Rota bizden, doğa ve kültür gezileri ile hayatınıza etkileyici dokunuşlar yapmak için doğal güzellikler ile dolu lokasyonlarda hiking turlar düzenlemektedir. Doğa gezileri sayesinde ruhsal ve fiziksel anlamda yeniden doğmuş gibi yenileneceksiniz.

Kıyıköy

Karadeniz havası soluyarak hiking yapmaya ne dersiniz? İstanbul’a olabilecek en yakın mesafede, doğa güzellikleri ile hayran bırakan Kıyıköy ve Korsan koyları arasında yürüyüş yapıyoruz. Kıyıköy manzaralarında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Tur esnasında beldede bulunan Kaya Kilisesini de ziyaret ediyoruz. Ayrıca Kıyıköy’de yerel halkın ürettiği doğal ürünler satın alabilirsiniz. 8-10 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru, görüp görebileceğiniz en güzel parkurlardandır.

Turun ilk molası Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bir çorbacıda verilecektir. Yürüyüş ve öğle yemeği molası, son olarak Kaya Kilisesi ziyaret edilerek gezi sonlandırılır. İstanbul’a varış 20:00-21:00 saatleri arasındadır.

 

Kastamonu Kanyonları

Kastamonu yolculuğu için geceden yola çıkılacaktır. Sabahın erken saatlerinde Kastamonu ilçesi Pınarbaşı’nda kahvaltı molası verilecektir. Horma Kanyonun bulunan 4-5 kilometrelik tahta yürüyüş parkurunu bitirip, kanyonun iç kısımlarına doğru devam edilerek, Ilıca Şelale’sine kadar yürünecektir. Ilıca Şelalesi ile Horma Kanyonunu bitirmiş olacağız. Gezimizin devamında Valla ve Çatak Kanyonları ile yolumuza devam edeceğiz. Tur planında Şehit Şerife Bacı Anıtı, Cumhuriyet Meydanı, Nasrullah Camii, Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi ve Atabey Camii bulunmaktadır. Son olarak Kastamonu merkezde organik ürün alıverişi yaparak gezimizi noktalıyoruz.

 

Yedigöller Turu

Hiking turları denilince akla ilk sonbaharda Yedigöller gelebilir. Milli park alanında yedi tane göl olduğu için Yedigöller denilmektedir. Göllerin isimleri Büyük göl, Nazlı göl, Deringöl, Serin göl, Küçük göl, Sazlı göl ve İnce göldür. Cuma akşamı yola çıkılacaktır. Bolu’ya 5-6 kilometre yakınlıkta uzun bir mola verilir. Sabah erken saatlerde Yedigöller’e varılmış olunur. Yürüyüş parkuru 6-7 kilometredir. Grubun serbest bırakıldığı zamanda fotoğraf çekimleri yapabilir, gölün çevresi gezilebilir ve çay içebilirsiniz. Öğleden sonra 14:30 yola çıkmak için toplanılır.

20190310 123203

Istanbul vip transferler

Turistik şehir turları özellikle merak edilen şehirlerin kısa bir sürede gezilip görülmesi adına oldukça önemlidir. Şehir turlarının bir rehber tarafından yapılması sayesinde şehrin görülmesi gereken yerleri kısa bir süre içerisinde görülecektir. Bu nedenle şehir turları oldukça faydalıdır. Hem görülecek gereken yerler görülecek hem de şehrin önde gelen lezzetleri tadılacaktır. Kişi bir şehri kendi başına gezmek isterse nereden ve nasıl başlaması gerektiğini bilmeyecektir. Bu nedenle tur ile o şehri daha kısa sürede ve daha etkili olarak gezebilecektir.

Gezilecek olan yerlerin turistik şehirler olması o şehre olan ilgiyi artırmaktadır. Turistik bir şehri ziyaret etmek isteyen kişiler için tur şirketlerinden yararlanmak son derece mantıklı olacaktır. Kısa bir sürede şehrin etkili bir şekilde gezilmesi şehir turları ile mümkün olacaktır. Şehrin gezilip öğrenilmesi açısından turlardan yararlanmak son derece mantıklı olacaktır. Rota Bizden firması olarak turistik şehir turlarında deneyimli rehber ekiplerimiz ile sizlere eşlik etmekten mutluluk duymaktayız.

Türkiye’de gezilmesi ve görülmesi gereken çok güzel doğal güzellikler mevcuttur. Turizm açısından bu şehirlerin gezilmesi ülke ekonomisine katkı sağlayacak olan büyük bir sektördür. Bacasız sanayi olarak adlandırılan bu sektörün ülke ekonomisine katkısı oldukça büyüktür.

 

Sehir turlari

Şehir Turlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Turlar sayesinde turistik şehirler oldukça kaliteli bir şekilde gezilmiş olacaktır. Şehir turu yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Bunlar arasında en önemlisi şehirdeki bütün gezilmesi gereken yerlerin gezilmesidir. Bu yerler gezilmeden şehir turu tam anlamıyla yapılmamış olacaktır. Şehir turu yapılırken tur şirketin hizmet almak bu bağlamda oldukça önemli bir unsurdur.

Turistik şehir turu için yapılan planın önceden bilinmesi gerekmektedir. Yapılan planın yoğunluğuna uyum sağlayamayacak olan kişilerin gezinin başında bunu bilmesi ve ona göre bir durum belirtmesi gerekmektedir.

Gezi için yapılan seyahat kişiler için hem eğlenceli hem de öğretici olmalıdır. Gidilen şehrin kültürünün öğrenilmesi gezinin avantajları arasında yer almaktadır. Ayrıca gidilen şehirlerde yemek kültürünün öğrenilmesi de son derece önemlidir. Bu sayede hem gezip hem de öğrenmek mümkün olacaktır.

Doğa turları yine tur şirketlerinin vermiş olduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Doğa turlarını tercih eden birçok kişi mevcuttur. Bu turların kaliteli bir şekilde yapılması için tur şirketlerinden yararlanılması mantıklı olacaktır. Ayrıca gezilecek olan yerlerin tur tarafından belirlenmesi oldukça önemlidir. Bunun nedeni tur şirketlerinin bu turları daha önce yapmış olması ve gezilecek olan yerleri biliyor olmasıdır.

www.rotabizden.com sitemizi ziyaret ederek güncel turlarımız hakkında bilgi alabilir ve uygun tarihlere hemen kayıt oluşturabilirsiniz.

 

Hizmetler istanbulsehirturlari6 1170x590 1

Img 20230115 132637

Trekking turları sayesinde doğa yürüyüşleri daha eğlenceli bir hale gelmektedir. Trekking, grup halinde yapılan belirli bir başlangıç ve bitiş noktası olan hafif tempolu yürüyüşler olarak bilinmektedir. Yürüyüş için gerekli ekipmanlar toplanarak belirli mola yerlerinde durularak yürüyüş tamamlanmaktadır. Bu yürüyüşler oldukça zorludur. İnişli çıkışlı ve tempolu olarak yapılmaktadır.

Trekking doğa sporları içerisinde en hafif olarak yapılan spor dalıdır. Bu aktivite için rahat ve boğazlı bir spor ayakkabı ve orta boy bir sırt çantası haricinde başka bir malzemeye gerek yoktur. Tur rehberinin yönlendirmesine göre yürüyüşe başlamadan önce bazı teknik bilgiler haricinde başka bir bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Tur rehberinin yönlendirmesi doğrultusunda yürüyüş oldukça kolay bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Trekking turlarının kişilere sosyal aktivite sağlayan son zamanlarda sıklıkla tercih edilen aktivitelerdendir. Bu aktiviteler kendi içlerinde zorluk derecelerine sahiptir. Kişi kendisine uygun bir zorluk derecesi seçerek yürüyüşe başlayabilmektedir.

Trekking yapmak isteyen kişiler için turlar düzenlenmektedir. Bu turlardan yararlanabilmek için web sitemizi ziyaret edilmesi oldukça faydalı olacaktır. Doğa turları, kültür turları ve deniz turları sunmuş olduğumuz hizmetler arasında yer almaktadır.

Trekking hem sağlık hem de sosyalleşme açısından oldukça keyifli olarak yapılabilen bir doğa sporudur. Bu nedenle trekking sıklıkla tercih edilmektedir. Bu spor dalının güvenli bir şekilde yapılması için seçilecek olan tur şirketinin kaliteli olması gerekmektedir. www.rotabizden.com olarak trekking hizmetinde oldukça tecrübeli ekiplerle hizmetlerimize devam etmekteyiz.

Trekking Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trekking grup halinde yapılan bir spordur. Bu nedenle trekking yapılırken düzeninin bozulmaması gerekmektedir. Trekking tek kişilik sıralar şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca ekip başında işinde uzman profesyonel bir antrenör bulunmaktadır. Antrenörün yönlendirmesiyle yürüyüş devam ettirilmelidir. Ekibin başında bulunan kişinin tek görevi en önde yürümek değildir. Bu kişi işinde profesyonel olan ve tecrübeli bir kişi olmak zorundadır. Trekking turları sayesinde bu kişiler tur şirketi tarafından sunulmaktadır. Bu kişi yürüyüş rotasını ve mola yerlerini bilen daha önce o güzergahta yürüyüş yapan bir kişidir. Bu turlar için verilen hizmetler içerisinde bir diğer önemli isim ise artçıdır. Artçı kişiler ekip ile grup arasında bağlantıyı sağlayan kişilerdir. Aynı amanda bu kişiler yürüyüş ritminden sorumlu kişilerdir.

Trekking turları hakkında bilinmesi gerekenler bilinmeden yürüyüşe başlanmaması sağlık açısından oldukça önemli bir konudur. Tüm bilgiler tur elemanları tarafından yürüyüşe başlanmadan kişilere anlatılmak zorundadır. Bu sayede yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğun karşısına geçilmiş olacaktır.

Img 20230115 132637

 

03052013 3cab0f5b 1538 48b1 baa4 9ff015ef07c6 2

Karadeniz turları ile olağanüstü doğa güzelliklerine şahit olacağınız ortamlarda bulunma fırsatı yakalayacaksınız. Her karesi bir kartpostalı andıracak doğa güzellikleri içerisinde yol almak hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak sizi yenileyecektir. Günümüzde doğa ile buluşmak; şehrin gürültüsü, trafik, yoğun iş temposu, kalabalıklar, hava kirliliği ve betonlaşmanın artması gibi faktörlerden ötürü ihtiyaç haline gelmiştir. Günü birlik doğa yürüyüşleri ile huzur ve dinginlik veren yeşilin her tonunu seyrederek yol almaya ne dersiniz?

Temiz hava ve bol oksijeni soluyarak, huzurlu ve neşeli sohbetlerin olduğu bir ortamda keyifli anlar geçirmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Karadeniz Turları İçin Tercih Edilen Yerler

Karadeniz turları için tercih ettiğimiz alanlar hiking yapmaya elverişli alanlardır. Amacımız doğaya hasret şehir insanına kısa süreliğine Karadeniz havasını yaşatmaktır. Tur planımızı günü birlik mesafede hiking turları yapabilecek şekilde oluşturuyoruz. Rota Bizden olarak sizlere Karadeniz havasını ve eşsiz doğasını günün birkaç saati yaşama fırsatı sunmaktan oldukça keyif alıyoruz. Büyüleyici bir doğa eşliğinde uzun parkurlarda yürümek size iyi gelecektir. Hiking turları için Karadeniz bölgesinden tercih ettiğimiz yerler özel, üzerine düşünülmüş ve hiking yapmaya elverişli yerlerdir.

  • Kıyıköy ve Korsan Koyları: Karadeniz bölgesinde hayranlık uyandıracak kadar etkileyici doğa güzellikleri ile İstanbul’a olabilecek en yakın uzaklıkta olan yürüyüş parkurlarıdır. Kırklareli’ne bağlı olan Kıyıköy ve Korsan Kanyon manzaraları ile harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Yürüyüş parkuru 8-10 kilometre uzunluğunda olup, görülebilecek en güzel parkurlar arasında yer almaktadır. Gezinin ilk molası sabahın erken saatlerinde Tekirdağ’ın Saray ilçesinde verilir. Keyifli bir yürüyüş ve öğle yemeği sonrası, Kaya Kilesi ziyareti yapılır ve gezi sonlandırılır. Gezi sonrası organik ürün alışverişi yapmak isteyenler için mükemmel bir beldedir. Son olarak saat 20:00-21:00 arası İstanbul’da olacak şekilde toplanma yerinden hareket edilecektir.

03052013 3cab0f5b 1538 48b1 baa4 9ff015ef07c6 2

  • Kastamonu Kanyonları: Karadeniz bölgesinde bulunan kanyonlarda sabah yürüyüş yapabilmek için gece yola çıkılacaktır. İlk mola Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde kahvaltı molası olarak verilir. Tur planına göre Horma kanyonu ile yürüyüşe başlanır. Kanyonda bulunan tahta yürüyüş parkuru bitiminde iç kısımlara doğru ilerleyerek devam edilir. Ilıca Şelalesi’ne kadar yürüyerek kanyonun sonuna gelinir. Sonrasında Valla Kanyonu boyunca yürümeye devam edilir. Valla Kanyonu bittikten sonra Çatak Kanyonu ile devam edilir. Son olarak Kastamonu merkezde ünlü tarihi yerler gezilir ve dileyenler doğal ürün alışverişi yapabilir.

11610111423

Karadeniz turları olarak düzenlediğimiz hiking aktivitesi ile Karadeniz güzelliklerine doyacaksınız. 

 

Egenin en guzel sahil koyleri burada1 1

Egenin Köylerinde Gezilecek Yerler

Ege denilince akla doğal ve tarihi güzellikler gelir. Başlıca turizm merkezlerinin çoğu iyi bilinmesine rağmen, az bilinen doğa ile iç içe köyleri de vardır. Bu köyleri ziyaret ettiğinizde, huzuru ve doğal yemekleri ne kadar özlediğinizi anlayacaksınız. Ayrıca çoğu köy ziyareti de cüzdanınızı yormaz. O zaman bu şehirleri mümkün olan en kısa sürede seyahat programımıza dahil etmek mantıklı olacaktır.

Ege nin birbirinden guzel koyleri 5ffdc6ff98174 1

1-) Şirince Köyü: Selçuk/ İzmir’de bulunan Şirince Köyü şaraplarıyla ve doğal güzellikleriyle ünlü bir köydür. Efes Antik Kenti’ne yakın olması sebebiyle ziyaret akınına uğrayan köyü gezenler sonrasında antik kenti de gezebiliyor.

2-) Adatepe Köyü: Çanakkale’de bulunan Adatepe Köyü, çiçeklerle süslenmiş vitraylı taş evlerle dikkat çekiyor ve sakin bir atmosfere sahip.

3-) Bademli Köyü: İzmir’in bir cennet köyü daha. Ziyaret edeceğiniz köyün deniz kenarında olmasını istiyorsanız, berrak kumsallarıyla bu köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Izmir bademli koyu

4-) Çamlıbel Köyü: Köy Balıkesir merkeze 109 km, Edremit’e 17 km uzaklıktadır. Ne de olsa Kaz Dağları’ndasınız, oksijeni çok isteyenlerin görmesi tavsiye edilir. Kamp ortamları var, birkaç gün kalmak isteyebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi getirmek isteyebilirsiniz. Çerçevelenmeyi hak eden çok fazla görüş göreceğinizi unutmayın.

5-) Yeşilyurt Köyü: Muğla’nın her santiminin güzel olduğunu herkes bilir. Yeşilyurt köyü de bunlardan biri elbette, öne çıkan özellikleri de var. Dokumayla ilgileniyorsanız, ziyaret etmeniz gereken köylerden biri burası.

6-) Kayaköy: Yunanistan ile ticaret sırasında terk edilen ve ilginç bir atmosfere sahip olan kasabada yüzlerce taş ev bulunuyor. Korku filmi Büyü de burada çekildi, bu şehirde kalmanın seyahatinize farklı bir hava katacağını bilmelisiniz.

7-) Sığacık: Seferihisar’ın dünyanın en huzurlu yerleşim yerlerinden biri olduğunu duymuşsunuzdur. Bu sebep tek başına buraya gelip rahatlamanız için yeterli olmalı. Buraya geldiğinizde hemen geri gelmek istemeyebilirsiniz.

Sigacik kaleici

8-) Kavacık: İzmir’in merkez şehirlerinden biri olan Kavacık, Üzüm Festivali ile İzmirliler arasında oldukça ünlüdür. Festival boyunca çok sayıda ziyaretçi alıyor ve köylüler geçimini çoğunlukla üzüm yetiştirerek sağlıyor. Bununla birlikte, dağ bisikletlerinin sokaklarda yaygın olarak görülmesi olasıdır.

9-) Selimiye Köyü: Bu sahil kasabası son yıllarda adından söz ettirdi. Geçmişte küçük bir balıkçı köyü iken bugün daha çok turizme hizmet eden bir kasabadır.

10-) Birgi: Osmanlı esintisini görmek istiyorsanız rotanızdan eksik etmemeniz gereken bir yerleşim. Türbeleri, camileri ve köşkleri ile göz dolduruyor. Ziyaretçi sayısı açısından en ünlü şehirlerden biridir.

Ege dusunce akla birgi ve odemis 5ffde7840fc4f

Ege, şüphesiz ki tarihi ve doğal güzellikleriyle gezilmesi, görülmesi gereken bir bölgemizdir. www.rotabizden.com‘da gezmeyi görmeyi seven herkese ege köy gezileri hizmetini de sunmaktadır. Ege Köyleri sizleri bekliyor.

Balkan turu buyuk 7 1000x600 1

Balkan turları arasın da Arnavutluk, Karadağ, Makedonya gibi çoğu ülkeyi kapsayan ülkelerdir. Bu ülkeler her mevsim de farklı tarihi yapı ve tarihi kültürleri ile görülmeye değen yerlerdir. Tarihi yerlerinin dışın da doğal güzellikleri ve doğal manzaraları ile beraber turistlere muhteşem güzellikler sağlamaktadır. Balkan ülkelerinin çoğun da vizesiz geçiş bulunmaktadır. Orta çağ Osmanlı gibi birçok eski tarihler hakkında izler taşımaktadır. Balkan turu yaparken birçok ülkenin tarihini, kültürünü görme fırsatı yakalamanız mümkündür. Balkan ülkeleri aynı zaman da sıcak ülkeler olduğundan turistlere bir tatil fırsatı sunmaktadır. Tarihi kilise, tarihi manastırlar, antik kentler, müzeler gibi birçok yeri gezme imkânınız olacaktır. Aynı zamanda da farklı yemek kültürleri de tatmanız mümkündür.

Balkan turu

Balkan Turu

Balkan Ülkeleri Nelerdir?

Balkan ülkeleri arasın da ekonomik açıdan da en iyi ülke Sırbistan’dır. Ayrıca en çok turist de Sırbistan’a gelmektedir. Barok dönemine ait olan eşsiz mimari yapıları, kültürleri, manzaraları ile bir görsel şölen sunmaktadır. Başkenti Belgrad olan bu ülke Orta çağ dan da birçok kültürel miras bırakmıştır. Belgrad kalesinin hemen altın da bulunan Kalemegdan parkı en çok gidilen turistik mekânı olmuştur. Sırbistan ülkesinin en büyük en büyük Ortodoks yapısı olan Aziz Sava Katedrali mükemmel mimarisi ile göz boyamaktadır. Bunun yanı sıra Nikola Tesla Müzesi ve savaş sırasın da eski dönemler de bir depo olarak kullanılan Taş Meydan da Sırbistan halkı için oldukça önem arz etmektedir. İkinci olarak Karadağ plajları ve kumsalları ile öne çıkan Balkan ülkeleri arasındadır. Balkan turları yapan turistler için vazgeçilmez bir nokta olan Karadağ’ın en önemli şehirleri Budva ve Kotor’dur. Başkenti Podgorica olan bu şehir eski Türk şehri olarak da anılmaktadır. Ayrıca UNESCO Dünya Şehirleri arasına girmiş olan Kotor mimari olarak sık rastlanmayan yapılar bulundurmaktadır. Balkanlar da ki en ilginç ülkelerden birisi de Arnavutluk’tur. Arnavutluk ülkesi eski Osmanlı döneminin izlerini en çok taşıyan balkan ülkelerinden biridir. Camiiler, Milli Tarihi Müzeler gibi birçok gezilecek eski tarihi yerleri bulunmaktadır.

Balkan turu buyuk 7 1000x600 1

Vizesiz Balkan Turları

Ülkemizden gidecek olan turistler için aslın da en önemli nokta vizesiz olmasıdır. Balkan turları gezisin de Andorra, Arnavutluk, Bosna- Hersek, Makedonya, Kuzey Kıbrıs, Ukrayna, Kosova, Sırbistan gibi ülkeler vize istememektedir. Bunun için de genel de bizim ülkemizin insanları için tercih edilmesi gereken güzel ülkeler arasın da yer almaktadır. Rota Bizden firması olarak sizlere deneyimli rehber ekiplerimizle balkan turlarında unutulmaz anlar yaşayacağınız tur programları sunmaktayız. Bizlere ulaşım sağlayarak yılın farklı tarihlerinde düzenlendiğimiz balkan turlarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kapadokya 91fd2366

Kapadokya milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lavlarından ve o lavlardan yayılan küllerden oluşan yumuşak tabakanın üstüne milyonlarca yıl boyunca yağmur yağıp yumuşak tabakayı sertleştirip rüzgarla birlikte aşınmasıyla oluşan bölgeye denir. Kapadokya bölgesi Nevşehir ilimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Kapadokya, Peribacaları gibi coğrafi olayların yanında bir sürü tarihi olaya da tanıklık etmiştir. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu bölge, Peribacalarından mağaralarına kadar bu uygarlıkların izlerini hala daha taşımaktadır. Bu tarihi olayları görmek isteyen insanlar ise Kapadokya turları ile geziler yapmıştır.

İnsan tarihinin Paleolitik dönemine kadar uzanan bu bölgede Hititler, Persler, Romalılar, Hristiyanlar, Araplar, Ermeniler, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti gibi uygarlıklar yaşamıştır ve bu uygarlıkların izlerini Kapadokya’nın her bölgesinde görebilirsiniz.

Kapadokya balon turuu 3

Gezilecek Yerler

En çok balonlar ve peribacaları ile tanınan Kapadokya bölgesinin gezilecek ve görülecek yerleri iki seçenekle sınırlı değildir. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri, güvercinlikler, kesme taştan inşa edilen evler, vadiler, tarihi yerler, kilise ve katedraller, antik kalıntılar vb. gibi daha birçok gezilecek yerler yazımızda yer almaktadır. Aşağıdaki maddelerde Kapadokya’nın gezilebilecek en güzel yerleri ve aktiviteleri anlatılmıştır:

  • Göreme Milli Parkı ve Göreme Açık Hava Müzesi: UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu park ve müzede peribacalarının güzelliği ve içerisindeki mağaralardaki uygarlıkların bıraktığı izler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birbirinden güzel vadiler de görenleri etkiler.
  • Paşabağ Rahipler Vadisi: Yıllar önce bu vadi rahipler ve keşişler için inziva bölgesi olmuş ve peribacalarının içini kilise ve manastır kurma amaçlarıyla oymuşlardır.
  • Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi: Peribacalarının görülebileceği en iyi yerlerden birisidir. En çok ziyaret edilen yerler arasındadır ve doğa yürüyüşü için bire birdir. Buradaki peribacalarının içinde de antik uygarlıktan kalma izler ve kalıntılar bulunmaktadır.
  • Göreme Açık Hava Müzesi: Bu bölgede de peribacalarının içinde antik kalıntılar vardır ve birbirinden etkileyici kiliseler ve şapeller gibi yapılar da büyüleyicidir. Azize Barbara Şapeli, Çarıklı Kilisesi, Tokalı Kilisesi, Elmalı Kilisesi, Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kilise en önemli yerler arasındadır.
  • Uçhisar Kalesi: Kapadokya bölgesinin en yüksek yeri olan bu kale, nefes kesen bir manzaraya sahiptir ve panoramik bir görüntü almak için birebirdir.
  • Balon Turları: Her sabah gün doğumundan önce kalkan balonlar, güneşin doğuşu ile enfes bir manzarayı gözler önüne serer.

Resim 2022 10 04 124713048

Ihlara Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Yeraltı şehirleri gibi daha listemize sığmayan bu yerleri rehberlerimiz aracılığıyla gezmek isterseniz www.rotabizden.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.