20190310 123203

Hiking turları; şehrin gürültüsü, yoğun çalışma hayatının yarattığı stres, masa başı hareketsizliğin sebep olduğu rahatsızlıklar ve büyük kentlerdeki betonlaşma sebebi ile doğaya duyulan özlemi gidermek için düzenlenen turlardır. İş, hayat stresi, insanlar, trafik, hava kirliliği gibi faktörler ve bu faktörlerin içinde geçen döngü insanları doğanın huzuruna itmektedir. Psikolojik ve fiziksel anlamda fayda sağlayan bu tarz turlar günümüzde oldukça trend gezilerdendir.

Hiking ve Trekking turları benzerdir. Ancak aynı değildir. Trekking turları, organize ve kamplı olarak planlanan en hafif doğa sporudur. Hiking turları ise günü birlik yapılan doğa yürüyüşlerine denir. Hiking engebeli, dağlık, orman ve sahil yürüyüşleri ile yapılan doğal egzersiz yöntemidir.

20200112 124305 hdr

Hiking Turları ile Nereye Gidiyoruz?

Rota bizden, doğa ve kültür gezileri ile hayatınıza etkileyici dokunuşlar yapmak için doğal güzellikler ile dolu lokasyonlarda hiking turlar düzenlemektedir. Doğa gezileri sayesinde ruhsal ve fiziksel anlamda yeniden doğmuş gibi yenileneceksiniz.

Kıyıköy

Karadeniz havası soluyarak hiking yapmaya ne dersiniz? İstanbul’a olabilecek en yakın mesafede, doğa güzellikleri ile hayran bırakan Kıyıköy ve Korsan koyları arasında yürüyüş yapıyoruz. Kıyıköy manzaralarında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Tur esnasında beldede bulunan Kaya Kilisesini de ziyaret ediyoruz. Ayrıca Kıyıköy’de yerel halkın ürettiği doğal ürünler satın alabilirsiniz. 8-10 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru, görüp görebileceğiniz en güzel parkurlardandır.

Turun ilk molası Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bir çorbacıda verilecektir. Yürüyüş ve öğle yemeği molası, son olarak Kaya Kilisesi ziyaret edilerek gezi sonlandırılır. İstanbul’a varış 20:00-21:00 saatleri arasındadır.

 

Kastamonu Kanyonları

Kastamonu yolculuğu için geceden yola çıkılacaktır. Sabahın erken saatlerinde Kastamonu ilçesi Pınarbaşı’nda kahvaltı molası verilecektir. Horma Kanyonun bulunan 4-5 kilometrelik tahta yürüyüş parkurunu bitirip, kanyonun iç kısımlarına doğru devam edilerek, Ilıca Şelale’sine kadar yürünecektir. Ilıca Şelalesi ile Horma Kanyonunu bitirmiş olacağız. Gezimizin devamında Valla ve Çatak Kanyonları ile yolumuza devam edeceğiz. Tur planında Şehit Şerife Bacı Anıtı, Cumhuriyet Meydanı, Nasrullah Camii, Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi ve Atabey Camii bulunmaktadır. Son olarak Kastamonu merkezde organik ürün alıverişi yaparak gezimizi noktalıyoruz.

 

Yedigöller Turu

Hiking turları denilince akla ilk sonbaharda Yedigöller gelebilir. Milli park alanında yedi tane göl olduğu için Yedigöller denilmektedir. Göllerin isimleri Büyük göl, Nazlı göl, Deringöl, Serin göl, Küçük göl, Sazlı göl ve İnce göldür. Cuma akşamı yola çıkılacaktır. Bolu’ya 5-6 kilometre yakınlıkta uzun bir mola verilir. Sabah erken saatlerde Yedigöller’e varılmış olunur. Yürüyüş parkuru 6-7 kilometredir. Grubun serbest bırakıldığı zamanda fotoğraf çekimleri yapabilir, gölün çevresi gezilebilir ve çay içebilirsiniz. Öğleden sonra 14:30 yola çıkmak için toplanılır.

20190310 123203