KAPADOKYA GEZİLECEK YERLER

,
Kapadokya 91fd2366

Kapadokya milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lavlarından ve o lavlardan yayılan küllerden oluşan yumuşak tabakanın üstüne milyonlarca yıl boyunca yağmur yağıp yumuşak tabakayı sertleştirip rüzgarla birlikte aşınmasıyla oluşan bölgeye denir. Kapadokya bölgesi Nevşehir ilimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Kapadokya, Peribacaları gibi coğrafi olayların yanında bir sürü tarihi olaya da tanıklık etmiştir. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu bölge, Peribacalarından mağaralarına kadar bu uygarlıkların izlerini hala daha taşımaktadır. Bu tarihi olayları görmek isteyen insanlar ise Kapadokya turları ile geziler yapmıştır.

İnsan tarihinin Paleolitik dönemine kadar uzanan bu bölgede Hititler, Persler, Romalılar, Hristiyanlar, Araplar, Ermeniler, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti gibi uygarlıklar yaşamıştır ve bu uygarlıkların izlerini Kapadokya’nın her bölgesinde görebilirsiniz.

Kapadokya balon turuu 3

Gezilecek Yerler

En çok balonlar ve peribacaları ile tanınan Kapadokya bölgesinin gezilecek ve görülecek yerleri iki seçenekle sınırlı değildir. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri, güvercinlikler, kesme taştan inşa edilen evler, vadiler, tarihi yerler, kilise ve katedraller, antik kalıntılar vb. gibi daha birçok gezilecek yerler yazımızda yer almaktadır. Aşağıdaki maddelerde Kapadokya’nın gezilebilecek en güzel yerleri ve aktiviteleri anlatılmıştır:

  • Göreme Milli Parkı ve Göreme Açık Hava Müzesi: UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu park ve müzede peribacalarının güzelliği ve içerisindeki mağaralardaki uygarlıkların bıraktığı izler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birbirinden güzel vadiler de görenleri etkiler.
  • Paşabağ Rahipler Vadisi: Yıllar önce bu vadi rahipler ve keşişler için inziva bölgesi olmuş ve peribacalarının içini kilise ve manastır kurma amaçlarıyla oymuşlardır.
  • Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi: Peribacalarının görülebileceği en iyi yerlerden birisidir. En çok ziyaret edilen yerler arasındadır ve doğa yürüyüşü için bire birdir. Buradaki peribacalarının içinde de antik uygarlıktan kalma izler ve kalıntılar bulunmaktadır.
  • Göreme Açık Hava Müzesi: Bu bölgede de peribacalarının içinde antik kalıntılar vardır ve birbirinden etkileyici kiliseler ve şapeller gibi yapılar da büyüleyicidir. Azize Barbara Şapeli, Çarıklı Kilisesi, Tokalı Kilisesi, Elmalı Kilisesi, Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kilise en önemli yerler arasındadır.
  • Uçhisar Kalesi: Kapadokya bölgesinin en yüksek yeri olan bu kale, nefes kesen bir manzaraya sahiptir ve panoramik bir görüntü almak için birebirdir.
  • Balon Turları: Her sabah gün doğumundan önce kalkan balonlar, güneşin doğuşu ile enfes bir manzarayı gözler önüne serer.

Resim 2022 10 04 124713048

Ihlara Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Yeraltı şehirleri gibi daha listemize sığmayan bu yerleri rehberlerimiz aracılığıyla gezmek isterseniz www.rotabizden.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.