Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod.

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod.

Img 20230115 132637

Trekking turları sayesinde doğa yürüyüşleri daha eğlenceli bir hale gelmektedir. Trekking, grup halinde yapılan belirli bir başlangıç ve bitiş noktası olan hafif tempolu yürüyüşler olarak bilinmektedir. Yürüyüş için gerekli ekipmanlar toplanarak belirli mola yerlerinde durularak yürüyüş tamamlanmaktadır. Bu yürüyüşler oldukça zorludur. İnişli çıkışlı ve tempolu olarak yapılmaktadır.

Trekking doğa sporları içerisinde en hafif olarak yapılan spor dalıdır. Bu aktivite için rahat ve boğazlı bir spor ayakkabı ve orta boy bir sırt çantası haricinde başka bir malzemeye gerek yoktur. Tur rehberinin yönlendirmesine göre yürüyüşe başlamadan önce bazı teknik bilgiler haricinde başka bir bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Tur rehberinin yönlendirmesi doğrultusunda yürüyüş oldukça kolay bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Trekking turlarının kişilere sosyal aktivite sağlayan son zamanlarda sıklıkla tercih edilen aktivitelerdendir. Bu aktiviteler kendi içlerinde zorluk derecelerine sahiptir. Kişi kendisine uygun bir zorluk derecesi seçerek yürüyüşe başlayabilmektedir.

Trekking yapmak isteyen kişiler için turlar düzenlenmektedir. Bu turlardan yararlanabilmek için web sitemizi ziyaret edilmesi oldukça faydalı olacaktır. Doğa turları, kültür turları ve deniz turları sunmuş olduğumuz hizmetler arasında yer almaktadır.

Trekking hem sağlık hem de sosyalleşme açısından oldukça keyifli olarak yapılabilen bir doğa sporudur. Bu nedenle trekking sıklıkla tercih edilmektedir. Bu spor dalının güvenli bir şekilde yapılması için seçilecek olan tur şirketinin kaliteli olması gerekmektedir. www.rotabizden.com olarak trekking hizmetinde oldukça tecrübeli ekiplerle hizmetlerimize devam etmekteyiz.

Trekking Turları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trekking grup halinde yapılan bir spordur. Bu nedenle trekking yapılırken düzeninin bozulmaması gerekmektedir. Trekking tek kişilik sıralar şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca ekip başında işinde uzman profesyonel bir antrenör bulunmaktadır. Antrenörün yönlendirmesiyle yürüyüş devam ettirilmelidir. Ekibin başında bulunan kişinin tek görevi en önde yürümek değildir. Bu kişi işinde profesyonel olan ve tecrübeli bir kişi olmak zorundadır. Trekking turları sayesinde bu kişiler tur şirketi tarafından sunulmaktadır. Bu kişi yürüyüş rotasını ve mola yerlerini bilen daha önce o güzergahta yürüyüş yapan bir kişidir. Bu turlar için verilen hizmetler içerisinde bir diğer önemli isim ise artçıdır. Artçı kişiler ekip ile grup arasında bağlantıyı sağlayan kişilerdir. Aynı amanda bu kişiler yürüyüş ritminden sorumlu kişilerdir.

Trekking turları hakkında bilinmesi gerekenler bilinmeden yürüyüşe başlanmaması sağlık açısından oldukça önemli bir konudur. Tüm bilgiler tur elemanları tarafından yürüyüşe başlanmadan kişilere anlatılmak zorundadır. Bu sayede yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğun karşısına geçilmiş olacaktır.

Img 20230115 132637

 

Egenin en guzel sahil koyleri burada1 1

Egenin Köylerinde Gezilecek Yerler

Ege denilince akla doğal ve tarihi güzellikler gelir. Başlıca turizm merkezlerinin çoğu iyi bilinmesine rağmen, az bilinen doğa ile iç içe köyleri de vardır. Bu köyleri ziyaret ettiğinizde, huzuru ve doğal yemekleri ne kadar özlediğinizi anlayacaksınız. Ayrıca çoğu köy ziyareti de cüzdanınızı yormaz. O zaman bu şehirleri mümkün olan en kısa sürede seyahat programımıza dahil etmek mantıklı olacaktır.

Ege nin birbirinden guzel koyleri 5ffdc6ff98174 1

1-) Şirince Köyü: Selçuk/ İzmir’de bulunan Şirince Köyü şaraplarıyla ve doğal güzellikleriyle ünlü bir köydür. Efes Antik Kenti’ne yakın olması sebebiyle ziyaret akınına uğrayan köyü gezenler sonrasında antik kenti de gezebiliyor.

2-) Adatepe Köyü: Çanakkale’de bulunan Adatepe Köyü, çiçeklerle süslenmiş vitraylı taş evlerle dikkat çekiyor ve sakin bir atmosfere sahip.

3-) Bademli Köyü: İzmir’in bir cennet köyü daha. Ziyaret edeceğiniz köyün deniz kenarında olmasını istiyorsanız, berrak kumsallarıyla bu köyü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Izmir bademli koyu

4-) Çamlıbel Köyü: Köy Balıkesir merkeze 109 km, Edremit’e 17 km uzaklıktadır. Ne de olsa Kaz Dağları’ndasınız, oksijeni çok isteyenlerin görmesi tavsiye edilir. Kamp ortamları var, birkaç gün kalmak isteyebilirsiniz. Fotoğraf makinenizi getirmek isteyebilirsiniz. Çerçevelenmeyi hak eden çok fazla görüş göreceğinizi unutmayın.

5-) Yeşilyurt Köyü: Muğla’nın her santiminin güzel olduğunu herkes bilir. Yeşilyurt köyü de bunlardan biri elbette, öne çıkan özellikleri de var. Dokumayla ilgileniyorsanız, ziyaret etmeniz gereken köylerden biri burası.

6-) Kayaköy: Yunanistan ile ticaret sırasında terk edilen ve ilginç bir atmosfere sahip olan kasabada yüzlerce taş ev bulunuyor. Korku filmi Büyü de burada çekildi, bu şehirde kalmanın seyahatinize farklı bir hava katacağını bilmelisiniz.

7-) Sığacık: Seferihisar’ın dünyanın en huzurlu yerleşim yerlerinden biri olduğunu duymuşsunuzdur. Bu sebep tek başına buraya gelip rahatlamanız için yeterli olmalı. Buraya geldiğinizde hemen geri gelmek istemeyebilirsiniz.

Sigacik kaleici

8-) Kavacık: İzmir’in merkez şehirlerinden biri olan Kavacık, Üzüm Festivali ile İzmirliler arasında oldukça ünlüdür. Festival boyunca çok sayıda ziyaretçi alıyor ve köylüler geçimini çoğunlukla üzüm yetiştirerek sağlıyor. Bununla birlikte, dağ bisikletlerinin sokaklarda yaygın olarak görülmesi olasıdır.

9-) Selimiye Köyü: Bu sahil kasabası son yıllarda adından söz ettirdi. Geçmişte küçük bir balıkçı köyü iken bugün daha çok turizme hizmet eden bir kasabadır.

10-) Birgi: Osmanlı esintisini görmek istiyorsanız rotanızdan eksik etmemeniz gereken bir yerleşim. Türbeleri, camileri ve köşkleri ile göz dolduruyor. Ziyaretçi sayısı açısından en ünlü şehirlerden biridir.

Ege dusunce akla birgi ve odemis 5ffde7840fc4f

Ege, şüphesiz ki tarihi ve doğal güzellikleriyle gezilmesi, görülmesi gereken bir bölgemizdir. www.rotabizden.com‘da gezmeyi görmeyi seven herkese ege köy gezileri hizmetini de sunmaktadır. Ege Köyleri sizleri bekliyor.

Kapadokya 91fd2366

Kapadokya milyonlarca yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lavlarından ve o lavlardan yayılan küllerden oluşan yumuşak tabakanın üstüne milyonlarca yıl boyunca yağmur yağıp yumuşak tabakayı sertleştirip rüzgarla birlikte aşınmasıyla oluşan bölgeye denir. Kapadokya bölgesi Nevşehir ilimizin sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Kapadokya, Peribacaları gibi coğrafi olayların yanında bir sürü tarihi olaya da tanıklık etmiştir. Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bu bölge, Peribacalarından mağaralarına kadar bu uygarlıkların izlerini hala daha taşımaktadır. Bu tarihi olayları görmek isteyen insanlar ise Kapadokya turları ile geziler yapmıştır.

İnsan tarihinin Paleolitik dönemine kadar uzanan bu bölgede Hititler, Persler, Romalılar, Hristiyanlar, Araplar, Ermeniler, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti gibi uygarlıklar yaşamıştır ve bu uygarlıkların izlerini Kapadokya’nın her bölgesinde görebilirsiniz.

Kapadokya balon turuu 3

Gezilecek Yerler

En çok balonlar ve peribacaları ile tanınan Kapadokya bölgesinin gezilecek ve görülecek yerleri iki seçenekle sınırlı değildir. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri, güvercinlikler, kesme taştan inşa edilen evler, vadiler, tarihi yerler, kilise ve katedraller, antik kalıntılar vb. gibi daha birçok gezilecek yerler yazımızda yer almaktadır. Aşağıdaki maddelerde Kapadokya’nın gezilebilecek en güzel yerleri ve aktiviteleri anlatılmıştır:

  • Göreme Milli Parkı ve Göreme Açık Hava Müzesi: UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bu park ve müzede peribacalarının güzelliği ve içerisindeki mağaralardaki uygarlıkların bıraktığı izler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birbirinden güzel vadiler de görenleri etkiler.
  • Paşabağ Rahipler Vadisi: Yıllar önce bu vadi rahipler ve keşişler için inziva bölgesi olmuş ve peribacalarının içini kilise ve manastır kurma amaçlarıyla oymuşlardır.
  • Zelve Vadisi ve Açık Hava Müzesi: Peribacalarının görülebileceği en iyi yerlerden birisidir. En çok ziyaret edilen yerler arasındadır ve doğa yürüyüşü için bire birdir. Buradaki peribacalarının içinde de antik uygarlıktan kalma izler ve kalıntılar bulunmaktadır.
  • Göreme Açık Hava Müzesi: Bu bölgede de peribacalarının içinde antik kalıntılar vardır ve birbirinden etkileyici kiliseler ve şapeller gibi yapılar da büyüleyicidir. Azize Barbara Şapeli, Çarıklı Kilisesi, Tokalı Kilisesi, Elmalı Kilisesi, Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise ve Karanlık Kilise en önemli yerler arasındadır.
  • Uçhisar Kalesi: Kapadokya bölgesinin en yüksek yeri olan bu kale, nefes kesen bir manzaraya sahiptir ve panoramik bir görüntü almak için birebirdir.
  • Balon Turları: Her sabah gün doğumundan önce kalkan balonlar, güneşin doğuşu ile enfes bir manzarayı gözler önüne serer.

Resim 2022 10 04 124713048

Ihlara Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Yeraltı şehirleri gibi daha listemize sığmayan bu yerleri rehberlerimiz aracılığıyla gezmek isterseniz www.rotabizden.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Rota bizden sizler için 9 Gece 10 Günden oluşan muhteşem bir program hazırladı , Programa göz atmak için Buraya tıklayınız 

İran turları

İran turu

En uygun İran turları için web sitemize göz atın deriz.

Sonbahardaki İran Turumuz için TIKLAYINIZ 

İran turları

İran Turları