loading

Gürcistan Svaneti Macera Turu

22-28 Haziran 2024 / 20-26 Temmuz 2024 / 17-23 Ağustos 2024

GÜRCİSTAN SVANETİ MACERA TURU

YUKARI MESTİADAN - AŞAĞI MESTİYA 

GÜRCİSTAN SVANETİ MACERA TURU

YUKARI MESTİADAN - AŞAĞI MESTİYA 

 

 1.GÜN 

 

 Trabzon havalimanı ve otogarında katılımcılarla buluşup Rize Havaalanına doğru yola koyulacak buradan katılacak misafirlerimiz ile de buluştuktan sonra Hopa’ya hareket edeceğiz. HopAdaa öğle yemeği molası sonrası Sarp sınır kullanarak Gürcistan’ın Batum şehrine doğru yola çıkacağız. Varışımızla birlikte Batum şehir turumuza başlayacak ve sırasıyla Meryem (Mary) ana Katedrali, Avrupa Meydanı ve Altın Post Heykeli, Deniz tanrısı Poseidon Heykeli, Türk Sokağı, Orta Cami Batum Piaza meydanı, Ali ve Nino heykeli göreceğimiz yerler arasında. Sonrasında Poti şehrine doğru yolumuza devam edeceğiz. Yol üzerinde Magnetik kum plajının bulunduğu Ureki kasabasından geçerek Paliastomi gölünü Karadeniz’ e bağlayan boğazdan geçerek İkinci dünya savaşında Sovyetler Birliği ordusuna katılıp geri dönmeyen askerlerin için yapılmış şehitlik anıtını ziyaret ettikten sonra gecemizi geçireceğimiz Poti’deki otelimize giriş yapacağız.

 

Akşam yemeği ve konaklama

 2.GÜN:

 Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Svanetiye hareket edeceğiz. Günümüzün İlk durağı Semogro (Laz) Eyaletinin Başkenti olan Zugdidi olacak. Burada bulunan Dadiana Sarayı Müzesini gezdikten sonra aracımızla dik ve virajlı yollardan oluşan dağlık bölgeye hareket edeceğiz. Enguri Baraj Gölü kıyısında yeni gelin anlamına gelen Dedopali şelalesinde piknik yaptıktan sonra Mestia kasabasına doğru yolumuza devam edeceğiz. Jüberi nehrinin Enguri nehriyle kavuştuğu noktada Kahve ve çay molası vereceğiz. Burada Enguri nehrinin akıntısının gücünün doğanın ne kadar kudretli olabileceğinin kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Molanın ardından dağlara virajlı yollardan tırmanmaya devam edeceğz. Becho köyüne geldiğimizde karşımızda Svanetinin nazlı gelini olarak bilinen Ushba dağı ile karşılanacağız. Dağın muhteşem manzarasını fotoğrafladıktan sonra, Mazeri köyündeki otelimize giriş yapacağız.

 

 Akşam yemeği ve konaklama otelimizde

 

  3.GÜN

 

Kahvaltıdan sonra Rusya sınırına sıfır noktada yer alan Şutugra şelalesine yürüyeceğiz. (Yürüme süremiz ortalama gidiş dönüş 5 saat olup, ormanın içinden herkesin rahatlıkla yürüyebileceği parkurdur.) Şutugra şelalesi Kafkaslarda en yüksek rakımdaki debisi yüksek şelaledir. Hava güneşli ise gökkuşağını görme şansımızda bulunmakta olup şelalenin ve doğanın tüm güzelliklerini burada görüp yaşadıktan sonra aynı rota üzerinden geri dönerek aracımıza Mestia kasabasına varacağız. İlk olarak 1969 yılında 37 yaşında iken İtalya’da buzul tırmanışı esnasında ipine çarpan bir kaya parçasının çarpması sonucunda düşerek yaşamını yitiren namı diyar Svaneti’nin Leoparı olarak da bilinen Mihail Hergiani evi ve müzesini ve Svan kulesini ziyarete ederek günümüz programını sonlandıracağız. Akşam yemeği ve konaklama.

 

Gecemizin geri kalan kısmını çok sesli canlı Kafkas müziklerinin seslendirildiği restoranlarda dilediğimizce keyifli vakit geçirme imkanına sahip olacağız.  

 4.GÜN

 Sabah erken saatlerde kahvaltımızı alarak aracımızla Ushba Dağının eteğindeki Chalaadi Buzuluna doğru yürüyüşümüze başlayacağız. Varışımız ile birlikte serbest zaman verecek ve bu sürede bulunduğumuz yerin doğal güzelliklerini yaşayacağız. Sonrasında aynı rotadan geriye yürüyerek aracımız ile Mestia kasabasında bulunan Svan müzesini ziyaret edeceğiz. (Müze girişlerinde Türk müze kartlarına %50 indirim uygulanmaktadır.)  Müze gezimizin ardından teleferik istasyonuna geçeceğiz. Birinci teleferikle Hatveli yaylasına, ikinci teleferikle de Zuruldi kayak merkezine çıkacağız.

 

Öğle yemeğini ister tesiste isterse yanımızda getirdiğimiz atıştırmalıklarla burada alacağız. Zuruldi kayak tesisleri çardağından Ushba, Bangurani, Tetnuldi, Layla gibi dağlar görülebilmektedir. Burada geçireceğimiz keyifli zaman ardından teleferikle Mestia kasabasına dönerek.4x4 araçlarla Koruldi gölüne hareket edeceğiz. Koruldi gölü Ushba dağına çok yakın olup bir önce gördüğümüz dağları bu kez farklı açıdan görme şansına sahip olacağız. Burada da geçireceğimiz keyifli zaman ardından araçlarımıza geri dönerek Mestia kasabasına ulaşacağız.

 

 Akşam yemeği ve konaklama

 

  5.GÜN

 

Kahvaltıdan sonra Ushguli’ye doğru arazi şartlarına uygun araçlar ile yola çıkacağız. Ana yoldan 7 kilometre ayrılıp Tetnuldi kayak merkezine ulaşacağız. Burayı gezdikten sonra ana yola geri döneceğiz ve yolumuza devam edeceğiz. Avrupa’nın ve Kafkasların kesintisiz en yüksekteki yerleşim yeri olan Ushguli, yaşam tarzı açısından orta çağdan kalma tipik evleriyle UNESCO kültür mirası listesinde yer almaktadır. Kalacağımız otele giriş yaptıktan sonra tekrar araçlarımızla yolun son etabını gerçekleştireceğiz. Araçlarımız terk ederek ŞHARA dağındaki büyük buzula gidecek, (Yürüyüş süresi toplam 2 saattir.) Burada geçireceğimiz serbest zamanın ardından bizi bekleyen araçlarımızla USGGULİ ye geri döneceğiz.

 

Akşam yemeği ve konaklama

 

  

 

6.GÜN

 

Kahvaltımızın ardından Ushguli ile vedalaşarak Kala köyüne gideceğiz. Bundan sonrası macera, heyecan ve aksiyon dolu bir yoldur. LATPARİ bölgesindeki TOPVAÇELİ gölüne vararak ELBRUS DAĞINI görmek için 1 saatlik yürüyüşün ardından LATPARİ zirvesine varacağız. (Yürüyüşümüz olumlu hava şartlarına bağlıdır.) ELBRUS dağının keyifli seyri ardından aynı rotadan geri dönerek araçlarımızla AŞAGI MESTİA ya (AKHMETA) vadisindeki Tchvelpi köyüne macara dolu yolculuğumuzu gerçekleştirerek Lentekhi kasabasına varacağız. Öğle yemeğini burada aldıktan sonra Tskenistsskali nehirinin aktığı vadiden devam edip PROMETA CAVA mağarasına varacağız. Mağara’yı gördükten sonra KUTAİSİ şehrine hareket edeceğiz.

 

Akşam yemeği ve konaklama

  7.GÜN

 Sabah kahvaltısının ardından Okatse kanyonuna gideceğiz. Kanyonda yapacağımız yürüyüş sonrası Martvili deki Gürcistan’ın en eski kalesi olan Nokalakevi (Kuca) kalesini gezeceğiz . Devamında başa, Senaki, Poti, Batum şehirlerini geçerek Sarp sınır kapısından Türkiye’ye geçeceğiz. Hopa, Rize, Trabzon'a varışımız ile birlikte Bir başka Çoruh Outdoor Turunda görüşmek dileğiyle misafirlerimize veda edeceğiz...

 

 

 

Gürcistan Svaneti Macera Turu

USD 700,00 / Kişi Başı

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

*Batum'da 1 gece otel konaklaması (3*)
*Mazer Köyü'nde 1 gece pansiyon konaklama
*Mest a'da 2 gece pans yon konaklaması
*Ushgul 'de 1 gece pansiyon konaklama
*Kutas'de 1 gece otel konaklaması (3*)
*6 Akşam Yemeği
*6 sabah kahvaltısı
*Trabzon'dan Trabzon'a tüm transferler
*Rehberlik hizmeti
*Tursab zorunlu seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

*Öğle yemekler
*Müze Giriş Ücretleri
*Özel harcamalarız

Hareket Saatleri

  • Trabzon Havalanı Buluşmalı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’
256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi