GÜNÜBİRLİK EDİRNE & KIRKLARELİ & ATATÜRK EVİ

Sevgili Dostlar 04 Aralık 2022’de Trakya’nın en güzel 2 beldesi bizleri bekliyor. KIRKLARELİ VE EDİRNE

Kırklareli’nden başlayacak olan gezimizde Atatürk Evi, Ali Rıza Efendi Konağı ve Kırklareli Kültür evi gezeceğimiz noktalar arasında.

Tüm misafirlerimizi aldıktan sonra, Trakya’nın en sakin şehirlerinden sayılabilecek Kırklareli’ye doğru yola çıkacağız. Birlikte alacağımız kahvaltı sonrası, Kırklareli’yi gezmeye başlıyoruz. İlk ziyaret noktamız, “Atatürk Evi”. 17 Ocak 2018 tarihinde ziyarete açılan bu güzide bina, Yayla mahallesinde yer alıyor ve mimari olarak Selanik’teki Ulu Önder’in evinin birebir aynısı. Bu nedenle Kırklareli ”Atatürk Evi” hepimizi duygulandıracak bir yapıya sahip.

Burada hemen yanında bulunan ”Ali Rıza Efendi Kültür Evi”ni de gezmiş olacağız. Ayrıca yerel rehber eşliğinde Trakya yaşamını en iyi anlatan yöresel bir Kültür evi gezimizde olacak.

Ve Kırklareli’nden ayrılıp yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrası Edirne’ye geliyor ve ilk durağımız, 26 Mart 1913 Balkan Savaşı ve şehitlerinin anısına yapılmış bir komplekse gidiyor ve Şükrü Paşa Anıtı’nı ziyaret ediyoruz. Burada aynı zamanda Balkan Savaşları’nı anlatan ve Edirne halkının elinde bulunan o döneme ait eşyalardan oluşan bir müze de bulunuyor. Öğle yemeğimizde tabi ki Edirne’nin olmazsa olmazı Edirne ciğeri yiyoruz.. Ardından II. Bayezid Külliyesi – Sağlık Müzesi göreceğimiz yerler arasında. Osmanlı döneminin önemli külliyelerinden biri olan ve Sultan II. Bayezid tarafından yaptırılan bu güzide eser o dönemin sağlık hizmetlerini sergileyen bir eserdir.

Sonrasında, Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı Selimiye camii bizleri bekliyor. Sinan’ın 90 yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, gerek Mimar Sinan’ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biri olarak önemini koruyor. Gezimiz sonrası çarşıda alışveriş için, serbest zaman verip, Kavala kurabiyelerimizi de alıp İstanbul’a dönüş yoluna çıkıyoruz.

Gezi Ücreti: 650 TL

Gezi Ücretine Dahil Olanlar
✅ İstanbul – Edirne – İstanbul Ulaşım Hizmeti
✅  Sandwich Paketi Kahvaltı 
✅ Edirne’de Öğle yemeği – Ciğer Tava
✅ Profesyonel Rehberlik Hizmeti
✅ 1618 Nolu Zorunlu Seyahat Sigortası

Gezi Ücretine Dahil Olmayanlar
❌ Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri

Araç Durakları

Kartal Köprüsü
Maltepe Köprüsü
Bostancı Köprüsü
Göztepe Köprüsü
Kadıköy
Mecidiyeköy
İncirli
Avcılar
Beylik düzü
Büyükçekmece
Silivri