Güneydoğu Fotolar

Kastamonu Azdavay – Fotolar

Köy Usulü Tavuk Yahni

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=l3gj801m5BM[/embedyt]

6 GÜNLÜK SOLO YAŞAM

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=3tC3YIC6pLQ[/embedyt]

İLK KAMP

İlk kampınıza gideceksiniz ve oldukça heyecanlısınız , öncelikle unutmamanız gereken ilk şey normal yaz tatili veya kayak tatiline gider gibi eşyalara ihtiyacımız yok, normal bir tatile giderken unuttuğunuz eşyaları bir marketten bir mağazadan satın alabilirsiniz, fakat doğaya çıktığınızda ne bir mağaza ne bir alışveriş merkezi vardır, bu yüzden yanınıza alacağınız eşyaları iki kere kontrol etmeniz gerekmektedir. Herhangi unuttuğunuz bir eşyanın telafisi mümkün değildir.

KIYAFET

Eğer kamp yolculuğunuz sırt çantası ile olacaksa taşıdığınız her gramın sizin için çok büyük bir önemi vardır bu yüzden mümkün olduğu kadar hafif meme emen kumaşlar seçmeniz gerekmektedir. Örnek olarak
Şapka
Su geçirmeyen hafif yağmurluk
Yürüyüş için uygun bot veya ayakkabı
Mevsime göre güneş gözlüğü
Mevsime göre uzun pantolon uzun gömlek

YEME İÇME
Ormanda lokanta olmadığı için muhtemelen yemeğinizi kendiniz yapacaksınız bu yüzden alttaki malzeme listesine bir göz atın deriz

Yemek pişirmek için uygun pencere
Yemek yemek için ve pişirmek için uygun kaplar
Ağırlık yapmayan hafif su şişesi
Varsa su filtresi
Hafif havlu ve sabun
Varsa küçük bir kesme tahtası
Yemek olarak hazır paket dondurulmuş veya kurutulmuş yemek paketlerini tercih edin
Kahvaltı için evde küçük barlar ve paketler yapın

KİŞİSEL ÜRÜNLER

Tuvalet kağıdı
Mini ilk yardım çantası
El dezenfektanı
Diş macunu diş fırçası saç fırçası sabun
Almanız gereken reçeteli ilaçlar
Ağrı kesiciler Aspirin vesaire gibi

ROTANIZ İÇİN GEREKLİ OLANLAR
Cep telefonunuz veya navigasyon muz tam dolu olsun.. varsa taşınabilir bir GPS aletiniz veya cep telefonunuza bununla ilgili bir program yükleyiniz varsa bir de harita almanız iyi olur. Cep telefonu için bu konuda önerebileceğimiz en iyi uygulama wikiloc tur

Gideceğiniz bölgenin haritası veya bir kitabı
Kalem kağıt
El feneri ve piller

KAMP İÇİN GEREKLİLER

Mutlaka gitmeden önce çadırımızı ve uyku tulumu muzu ve çadırın malzemelerini kontrol ediniz

Çadır kazıkları ve direkleri tam mı kontrol ediniz
Çadır kazıkları çakmak için basit bir çekiç veya buna benzer bir şey bulun
Çadırın izin altı için veya güneşlik için tenteyi unutmayın
Uyku yastığı veya bir hafif hava yastığı alın
Eğer arabayla geliyorsanız katlanır sandalye ve masa almanız tavsiye edilir.
Küçük bir bıçağa her zaman ihtiyacınız olacaktır

ÇADIR KAMP :)

Kamp yapmak son derece kişisel bir deneyimdir ve her açık hava maceracılık ona kendi güçlü yanlarını, zayıf yönlerini, ihtiyaçlarını ve arzularını dile getirir.

Bu, bir sonraki seyahatinize çıkarken muhtemelen arkadaşınızdan farklı bir dizi eşya getirmek isteyeceğiniz anlamına gelir. Örneğin, arkadaşınız bir kitap getirmeyi tercih ederken, kameranızı yanınızda getirmek isteyebilirsiniz. Ancak ekipman listeniz, sizinle birlikte gelecek olan kişilerin listesinden tamamen farklı olmayacak – her kampçının getirmesi gereken yarım düzine kadar şey var. Grup için gerekli olan ancak her bir üyesi tarafından taşınması gerekmeyen birkaç öğe de vardır.

Her iki tür ekipmanı da aşağıda ele alacağız – her kampçının çantasında bulunması gerekenler ve grup üyeleri arasında paylaştırılması gereken şeyler.

Kampa Hangi Malzemeleri Getirmeliyim?

Çoğunlukla, nereye gidiyor olursanız olun veya seyahatinizin ne kadar sürmesi planlanmış olursa olsun, bunlara ihtiyacınız olacak. Bu öğeleri her yolculukta kullanacağınız için, kamp malzemeleri bütçenizi paylaştırırken bunlara öncelik vermek her zaman akıllıca olacaktır.

Uyku Tulumu

Siz dışarıda dışarı da uyurken bir uyku tulumu veya kamp battaniyesi sizi sıcak tutacak ve vücudunuzun yegane konforu olacaktır. Çoğu kampçı da bir uyku pedi, ve buna benzer bir çok gereksiz malzeme getirmeyi seçer, ancak bu kesinlikle gerekli değildir, özellikle de her yerde uyuyabilecek türden biriyseniz.

Çadır

Çoğu kampçı da bir çadır kullanacaktır, mevsimine göre çadır seçmeniz sizin için her zaman faydalı olacaktır. Yaz günü basit bir tente altında uyuyabilirsiniz, fakat yağmurlu ve soğuk günlerde basit çadırlar sizin için anlamsız olacaktır. Ağırlığı azaltamak için arkadaşınızla ortak çadır kullanmanız çok iyi olacaktır…

Unutmayın : Tek kişiyseniz 2 kişilik çadır 2 kişiyseniz 3 kişilik çadır sizler için uygun olacaktır.

El Feneri

Her kampçının üzerinde bir el feneri olmalıdır. El fenerleri yalnızca güvenlik nedeniyle zorunlu değildir. Gece en çok kullanacağınız aletiniz olacaktır. Yeni model bol ışık veren ledli el lambası seçeneği iyi olacaktır. Kafa lambası en iyi seçimlerden biridir.

Bazı kampçılar bir far getirmeyi severler, ancak farların yapmadığı çeşitli şekillerde mükemmel oldukları için bir el feneri de getirmeniz akıllıca olacaktır. Örneğin, bir farı uzun bir süre sabit tutmak zor olabilir.

Çok Amaçlı Alet

İyi bir çok amaçlı alet, herhangi bir kampçı çantasındaki en önemli şeylerden biridir. Modern açık hava meraklılarının İsviçre ordusu bıçaklarıdır. Çok amaçlı aletler size birkaç farklı aleti kullanışlı ve nispeten hafif bir pakette taşımanın bir yolunu sunar.

En basit çok amaçlı aletlerde bile genellikle pense, tornavida, makas ve bıçak bulunur, Hemen hemen diğer tüm kamp malzemeleri kararlarında olduğu gibi, ağırlık ve lüksün rakip güçlerini dengelemeniz gerekecek, bu nedenle seçiminizi yaparken ihtiyaçlarınızı dikkatlice göz önünde bulundurun.

 İlk Yardım Kiti

Küçük bir hayatta kalma kiti, her kampçının bir yolculuktan önce paketlediği ilk şeylerden biri olmalıdır. Yolculuğunuz sırasında en kötü senaryo ortaya çıkarsa, hayatta kalmanız gereken temel öğeleri içermelidir. Bazı kampçılar ticari olarak monte edilmiş hayatta kalma kitleri satın almayı tercih ederken, diğerleri kendi özel hayatta kalma kitlerini kendileri oluşturmayı tercih ediyor. İhtiyacınız olan her şeyi dahil ettiğinizden emin olduğunuz sürece her iki yaklaşım da iyidir. Eğilimliyseniz, kendi hayatta kalma kitinizi yapma kılavuzumuza göz atın.

Her Kampçının İhtiyaç Duyduğu Eşyalar

Her bir bireyin ihtiyaç duyduğu şeylere ek olarak, her kamp partisinin üyeler arasında paylaşılabilecek birkaç öğeye ihtiyacı vardır. Açıkçası, yalnız kamp yapıyorsanız, bu eşyaların her birini kendiniz taşımanız gerekecek, büyük partiler ise bu eşyaların ağırlığını üyeler arasında dağıtabilecektir.

Çadır

Çadırlar iki kampçı tarafından paylaşılır, ancak büyük çadırlar 5 veya 6 kişi kapasitelidir. Bu, grubunuzdaki çadır sayısını alan ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde ayarlamanız gerektiği anlamına gelir.

İsterseniz çadırı bileşen parçalarına ayırabileceğiniz için herhangi bir kişinin tüm çadırı taşımasına gerek olmadığını unutmayın. Bu şekilde, arkadaşınız ana çadır kabuğunu taşırken, yağmur sineğini ve direkleri taşıyabilirsiniz.

ANTAKYA GÜNLÜĞÜ

Kültürlerin ve dinlerin birleştiği bu şehir 5. Kez gitmeme rağmen cazibesinden hiçbir şey kaybetmiyor, Her zaman yeme içme ve kültür turu için bir numara olan bir yer, bana göre güneydoğuda en iyi yemek ve mezelerin bulunduğu bir şehir…
Bu hafta sonu grup arkadaşlarıyla bir Antakya turu yaptık…. Her şeyi ile mükemmel geçti….
Antakya için her zaman pegasus’un ucuz biletleri mevcut, Türk hava yolları ve Pagasus uçuş sağlıyor… Antakya hava alanından şehir merkezine HAVAŞ otobüsleriyle ulaşım 13 TL konaklama seçenekleri oldukça fazla ortalama otel fiyatları 80-100 TL civarında, Fakat biz her gittiğimizde Öğretmen evinde kalıyoruz Öğretmen evi 65 TL fiyatı var, Kahvaltı dahil, grup olursa 55 TL, Kahvaltı oldukça güzel, yöresel lezzetlerde var, dışarıdan misafir kabul ediyorlar, öğlen ve akşam yemekleri de oldukça uygun fiyat en pahalı yemek 7 TL pilavlar 3 TL salata 2 TL mezeler 2 TL makarna 1,5 TL gibi….. Öğretmen Evi şehir merkezinde sadece 200mt mesafede….Yürüyerek bir çok yere rahatça ulaşabilirsiniz….

NERELERİ GEZİLİR :

UZUN ÇARŞI : Her ara sokak ve cadde farklı bir meslek grubuna ayrılmış, belirli iş kolları, farklı inanç ve kökenden gelen Antakyalılar tarafından sürdürülmektedir. Yeme içmede bahsedilen meşhur PÖÇ kasabı ve Çınar altı Künefede bu çarşının içinde,,, Eğer sohbeti seviyorsanız bu çarşı esnafını çok ama çok seveceksiniz… Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız… Mesela kadayıf satan Yeni cami yanı no :134 Bostancı Galip Usta kadayıf dökerken gidin konuşun şiveli konuşması efendiliği ile bir numara insanlardan biri…. Diğer bir esnaf kibar ve bir o denli yardım sever , Kurşunlu han no : 6 da Aromatik Bitkiler satan Murat bey… Bu insanları yazmamın sebebi fazla dürüst insanlar…. J
Bir çok esnaf bizim özlediğimiz insan tipi… Uzun Çarşıdan Neler alabilirsiniz…
Nar Ekşisi, biber salçası, domates salçası, kırma yeşil zeytin, tuzlu yoğurt, Antakya peynirleri (yassı, dil, örgü, çökelek), taze kekik (zahter) almadan dönmeyin.
Antakya Arkeoloji Müzesi
Hatay Arkeoloji Müzesi’nin bir kültür kurumunun tüm özelliklerini içeren dünyanın sayılı arkeoloji müzelerinden biridir.. Dünyanın ve Türkiye nin en gözde mozaik eserleri burada bulunmaktadır. Mutlak ziyaret edilmelidir..,,
ESKİ ANTAKYA EVLERİ:
Bu daracık sokakların arasında kendinizi kaybolmaya bırakın, Bir çok eski ev cafeye dönüşmüş bir biçimde, oldukça ilginç olan bu mimari evleri görün derim, Ha unutmadan kapıları yeşil boyalı evler , o evden bir kişinin hacıya gittiğini gösterir J
Aziz Pavlus Ortodoks Kilisesi :
Eski şehrin içinde yaya yürüyüş yolu üzerinde . Hafta ortası ziyarete almıyorlar . Hafta sonu açık.
Katolik Kilisesi:
Günümüzde halen kullanılmakta olan kilise, Kurtuluş caddesi, Kurtuluş sokakta yer almaktadır.. Oldukça şirin kilisenin hemen bitişinde ise yine eski bir cami yükselmektedir.
Hemen caminin yanında anlık simit pide çıkaran bir fırın var göz atın derim… Ayrıca fırının yanında ipek şal vs satan bir abimiz var, uğrayın sizin içinizi ısıtacak ikramı olur J
Habib-i Neccar Camisi : Hem Hristiyanlar hem de, Müslümanlar için önem taşIyan bir yerdir. Antakya’da bulunan tarihi cami. Anadolu’da yapılan ilk camii olarak bilinir. Camii Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine inşa edilmiştir. Günümüzdeki cami Osmanlı dönemi eseridir, etrafı medrese odaları ile çevrilidir. Avlusunda 19.yy eseri bir şadırvan bulunur. Caminin kuzeydoğu köşesinde İsa’nın havarilerinden Yunus (Yuhanna) ve Yahya(Pavlos) ile onlara ilk inanan ve şehit edilen ilk kişi olan Antakyalı Habib-i Neccar’ın türbesi bulunur.


SEN PİYER KİLİSESİ : St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir.
HARBİYE : Şırıl şırıl suların aktığı bu muhteşem yerde bence bir yeme molası bile verin derim… Her yerden sular akıyor bir çok mini şelale var… Şehir merkezinden 20 dakika….
MUSA AĞACI :
Hıdır bey köyünde bulunan bu ağaçı ziyaret etmeden olmaz…. Çok kısa bir zamana kadar ağacın oyuğu berber dükkanı olarak kullanılıyormuş, Abu Hayat suyu da burada…
VAKIFLI : Türkiye de yaşayan tek Ermeni köyü burası, inanılmayacak kadar güzel ve temiz bir köy, Köy kadınlarının evlerinde yaptığı ürünler köyün merkezinde bulunan kilisenin alt tarafındaki bahçede satışa sunuluyor… Buradan nar ekşisi , defne sabunu, ev yapımı likörler ve şaraplar ceviz reçeli , ve buna benzer ürünler alabilirisiniz.. Elana Hanım sizlere yardımcı olacaktır…. Telefonlada sipariş verebiliyorsunuz kargo yapıyorlar….
http://www.vakiflikoy.com

TİTUS TÜNELİ :
Samandağ ilçesinde , sahiline çok yakın mesafede bulunan bu tarihi eser… Roma İmparatoru olan Vespasian, limanı tehdit eden sel sularının yönünü değişterecek “çılgın bir proje” tasarlar. limanı tehdit etmeyecek şekilde, başka bir yere akıtmaktır. Böylece bir kanal inşasına girişir. Kentin kuzeybatısında kuzey-güney doğrultusunda akan dere, doğal yatağından 90 derece saptırılarak uysallaştırılır.
Hz. Hıdır Türbesi
Çok ama çok şaşıracaksınız… Her sabah işe çıkan araçlar bu türbe etrafında tavaf yapıyorlar… Antakya halkının en çok önem verdiği türbelerden. Etrafında üç tur atıp dua okuyorlar. İçeride buhur yakıyorlar
YEME İÇME :
GÜMÜŞ CAFE : Vakıflı köyüne veya Hıdır Beye giderseniz mutlak uğrayıp kahvaltı yapınız… 25 TL ye masanıza bin bir çeşit kahvaltılık geliyor.. Hepsini yemeniz mümkün değil…. Ha unutmadan manzarası 10 numara bir yer…
KONAK RESTAURANT : Tüm yöresel yemekleri bulabileceğiniz temiz ve lüx bir yer….
PÖÇ KASABI ve Kebap Salonu :
Antakya uzun çarşıda bulabileceğiniz en güzel kasab kebap salonu.Satır kıyması tepside et muhteşem.Mekan temiz herşey taze, Mezeler ve salata ek ücretlidir… Oldukça da kalabalıktır… Kapıdan girişte küçük bir dükkan gibi görünsede içerisi geniş 2 katlı bir yer…. Oldukçada popüler bir yerdir….
LEZZET DÜNYASI KASABI : Katolik kilisesinden çıkın ana caddeden sola doğru yürüyün , Normal bir kasap dükkanı 4-5 masası var… Kağıt kebabı ve tepsi kebabı 12-13 TL pidesiyle vs….
KÜNEFE :
TARİHİ BİZİM KÜNEFECİ : Dilim şeklinde satılan bu künefeci dilimi 6 TL tavsiye edilir…
DALGAÇ KÜNEFE : Uzun çarşı içinde közde künefe yapan bir yer…. Kesinlikle tavsiye edilir…

İŞTE ANTAKYA YI GEZMENİZ İÇİN NEDENLER…..

* 1380 m uzunluğunda, ortalama 7 metre yükseklik ve 6 metre genişliğe sahip olan Titus Tüneli’nin, antik limanın alüvyonlarla dolmasını engellemek amacıyla sadece insan gücüyle açılan en uzun tünellerden biri olduğunu

*Hem İslam hem de Hristiyan alemi için önemli olan Anadolu’daki ilk camisinin “Habib-i Neccar“ camisi olduğunu…

*İlk mağara Kilise ve Hristiyanların Hac Mekanı olan St. Pierre Kilisesi’nin Antakya’da olduğunu ve Hz. İsa’ya inananlara ilk defa Antakya’da Hristiyan dendiğin

*Dünyanın en iyi ney kamışlarının Samandağ’da yetiştiğini,

*Roma İmparatorluğu zamanında, Roma ve İskenderiye’den sonra dünyanın üçüncü büyük kentinin Antakya olduğunu,

* Anadolu’nun son Ermeni köyü olan ve Türkiye’de ilk organik tarım uygulamalarının yapıldığı Vakıflı köyünün Samandağ İlçesi’nde bulunduğunu

*Dünyanın geceleri ilk ışıklandırılan caddesine  sahip  olduğunu,

* 4 km uzunluğu ile Samandağ sahilinin dünyanın en uzun sahillerinden biri olduğunu

* 1380 m uzunluğunda, ortalama 7 metre yükseklik ve 6 metre genişliğe sahip olan Titus Tüneli’nin, antik limanın alüvyonlarla dolmasını engellemek amacıyla sadece insan gücüyle açılan en uzun tünellerden biri olduğunu

Lviv – Ukrayna

İçerik Görüntüle

LVIV GEZİ REHBERİ

GİTMEDEN ÖNCE :

Mutlak surette, gidiş dönüş uçak biletinizin ve konaklama yapacağınız yerin yazıcıdan çıktılarınızı yanınıza alınız…. Kalacağınız gün kadar x 50USD paranız olması gerekmektedir…
Pasaportla gitmek bir avantajdır, Kimlikle gidecekseniz yanınızda bir kalem olsun… Dolduracağınız bu belgeyi Ukrayna’ da kaldığınız süre boyunca yanınızda taşımanız, yetkili merciler tarafından sorulduğunda göstermeniz gerekmektedir. Ülkeden ayrılırken ise yeni çipli kimlik kartınızla birlikte bu belgeyi pasaport kontrol görevlisine ibraz etmeniz gerekmektedir…
Pasaport kontrolünde sorguya çekilirim diye de korkmayın eğer kendinizden eminseniz veya daha önce Ukrayna ya giriş çıkış yapmışsınız, pek bir sorun yok, Onlarda kendine göre haklılar, Polonya sınırından kaçan çok var J
Zaten sorgu odasında da neden geldin.. kaç günü kalacaksın, ne kadar para var gibi sorular, kamera önünde sorulmaktadır…

HAVA ALANINDAN ŞEHRE ULAŞIM :
Havalimanı çıkışında hemen duraktan kalkan 9 numaralı tramvay ile 40 dakikada şehre ulaşabilirsiniz. Otobüsün içinde 5 UAH ya bir bilet alıp, otobüsün içinde bulunan sistemden bilete delikler açmalısınız…. Bilet kontrolü olursa ceza yersiniz biletleri mutlaka delin 🙂
Taksi kullanacaksanız:
Size kesin tavsiyemdir, gitmeden önce mutlak surette Uber taksi uygulamasını indirin, veya Uklon diye yerel taksi uygulaması var onu indirin.. Taksi bulmanın ve kazıklandığınızın en güzel yoludur. Hava alanından şehir merkezi en fazla 170-180 UAH dır… Bazen bunu Uberden 70-80 UAH da bulabilirsiniz.

Taksi kullanacaksanız:
Size kesin tavsiyemdir, gitmeden önce mutlak surette Uber taksi uygulamasını indirin, veya Uklon diye yerel taksi uygulaması var onu indirin.. Taksi bulmanın ve kazıklandığınızın en güzel yoludur. Hava alanından şehir merkezi en fazla 170-180 UAH dır… Bazen bunu Uberden 70-80 UAH da bulabilirsiniz.

Döviz Bozdurma : Lviv de şehrin hemen hemen her yerinde döviz bozan ofisler var, bu yüzden hava alanında fazla döviz bozdurmayın. Giderken Dolar veya Euro alın , ve Telefonunuza Xe currency converter aplikasyonunu indirin çok rahat edersiniz…

KONAKLAMA :
Şehir Merkezinde 70-80 TL den tutunda 150-200 $ kadar otel bulabilirsiniz…. genelde oteller temiz ve personel ilgilidir.. Otellerde ve turistik mekânlarda çalışan elamanlar İngilizce biliyorlar… Kış aylarında dahi oteller sıcaktır…
Otel Rezervasyonu İçin : https://www.booking.com/
Ev Kiralama : https://www.airbnb.com.tr/ veya https://www.dobovo.com/

PARA BOZDURMA :
Para Birimi : Ukrayna hryvnası (Hıravina )
1 TL : 3:74 uah
1 USD : 23.8 uah
1 € : 26.4 uah

LVIV HAKKINDA :
Ukrayna’nın kültür başkentine gittiğinizi unutmayınız,,, İnanılmaz tarihi eserler ve kültür kalıntılarını burada bulacaksınız…
Lviv konsept restoran , bar, ve mekanların olduğu bir şehir, her mekan ayrı bir konsept, hiç biri bir diğerine benzemiyor… Oldukça ucuz, ve nefis yemekler yiyebileceğiniz bir bölge…. Bu şehrin mezarlığı bile bir sanat galerisidir..
Lviv ya da İlbav , Ukrayna’nın batısında yer alan şehirdir.860.000 kişilik nüfusunun %88’i Ukraynalı, %8’i Rus, %1’i de Polonyalıdır. Günde yaklaşık 200.000 kişi şehre giriş yapar.Ukrayna’nın nüfus açısından 7. büyük şehridir. Rus Kral Galiçyalı Daniel’in en büyük oğlu Leo’dan ismini almıştır.2. Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. 1991’de ise bağımsızlığının ardından Ukrayna’ya bağlı bir şehir haline gelmiştir.
Lviv şehir meydanı iç içe geçmiş 3-4 kare plandan oluşan bir şehir planına sahiptir, yani siz ne kadar gezerseniz gezin aynı kareler içinde gezmiş olacaksınız… bu yüzden kaybolma gibi lüksünüz yok… Bu şehri çok seveceksiniz ve bir kaç kez daha gelmek isteyeceksiniz. Bir çok arkadaşım defalarca gidiyorsun bıkmadın mı ? diyor Bıkılacak bir şehir değil….

NEREDE GEZECEĞİM : ?

Rynok Square (Rnok Meydanı ) Dönüp dolaşıp geleceğiniz yerlerden biri bu meydandır, Çünkü şehrin kalbinin attığı bir yer burası, bu meydan sayesinde her yeri kolayca öğreneceksiniz, Sizi cezbedecek bir çok mekan buradadır. Baczewski Restaurant, Bira Tiyatrosu, Lviv Coffee Manufacture, Drunk cherry, Celentano Ristorante,Masoch Café gibi…..
Eğer opera severim derseniz mutlaka gitmeden önce bilet alıp opera’yada gidin derim 🙂
Kahvaltıya mı ihtiyacınız var Baczewski Restaurant sizleri bekliyor demek isterdik, faka ne yazık ki pandemi’den önce bile kahvaltı için sıra bekleyeceğiniz bir yer normalde, sanırım pandemi de bir çok yer paket servis yapıyor. İlla ben Türk tipi kahvaltı istiyorum derseniz Glory Cafe sizleri bekliyor olacaktır, normal demleme çay ve Türk tipi yumurta menemen vs mevcuttur 🙂 Ama sizler farklı lezzetler deneyin derim, Bir çok Türk restoran mevcuttur, en eskilerden biride Antalya restorandır.
Bir gün randevu alıp Et ve Adalet – Meat and Justice restorana gidin derim, oldukça nefis et yemekleri sizleri bekliyor…

Yemeğinizi yedikten sonra çok özel bir vişne likörü içmeye ne dersiniz ? Drunk cherry bugüne kadar bildiğiniz Vişne Likörlerini unutun… Kış günlerinde sıcak olarak ta sunulan bu lezzeti mutlak tadın derim.. 8-10 TL civarında… Önünde her zaman gençleri zaten görebilirsiniz…

Buradan elinize vişne likörünüzü alıp dolaşmaya başlayın derim 🙂 Çünkü bir çok yer hemen yanı başınızda sorun ve gezin 🙂  Meydanda bulunan Tırtıl trene binin 10 TL karşılığında 1 saat ten fazla süren şehir turunu Türkçe kulaklık sistemiyle dinleyin… oldukça faydalıdır…   Rnok meydanında Tur düzenleyenler var, bana sorarsanız onlara hiç takılmayın derim…

Şehir Meydanındaki Belediye binası…

Lviv Ukrayna

Lviv Ukrayna

Eğer tatiliniz 3-4 günden fazlaysa ve kış dönemiyse mutlaka KARPATLAR bölgesine gidin derim, Kayak için ve tatil için müthiş bakir ve oldukça güzel bir yerdir. Türk bir arkadaşımızın butik bir oteli var , Sahibi Caner  sizlere yardımcı olmaktan memnun olacaktır. Otel çoğu zaman doludur 🙂  Kayak bölgesi  65 adet kayak pistinden oluşmaktadır.

https://bukovelturkotel.com/

GEZİLECEK YERLER VE MEKANLAR HARİTASI TIKLAYIN :

GEZİLECEK YERLER VE MEKANLAR HARİTASI TIKLAYIN :

YEME  İÇME TAVSİYELERİ :  

Puzata Khata
İstanbuldaki balkan restoranlar tarzı Self Servis  hizmet veren bir yer, Ukraynada bir çok yerde mevcut
http://www.puzatahata.ua/

Celentano Pizza ( Rynok Meydanında Köşede)
https://rynok.celentano.delivery/

Mons Pius ( Kalite)
http://monspius.lviv.ua/

Et ve Adalet – Meat and Justice -( Kalite)
https://www.fest.lviv.ua/uk/restaurants/meatandjustice/

Baczewski Restaurant ( Kahvaltı için sabah sıraya girmeniz lazım 🙂 )
https://kumpelgroup.com/zaklady/baczewski/

Pravda beer (Bira Tiyatrosu) – (Benim favori mekanlarımdan biridir. 20-22 arası canlı müzik var)
https://www.pravda.beer/

P’yana Vyshnya (Drunk cherry )
https://www.fest.lviv.ua/uk/restaurants/drunkcherry/

Masoch Café ( mazoşist cafe adından belli)
https://www.fest.lviv.ua/uk/restaurants/masochcafe/

Kryivka ( Tahta kapıyı tıklatın ve parolayı söyleyin 🙂 )
https://www.fest.lviv.ua/uk/restaurants/kryjivka/

Çikolata İçin Tek Adres : Roshen
Valova St, 4, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000

 

DÖNÜŞ :

Bagajını verdikten sonra, Hava alında free shop tan alış veriş yaptığınızda , bir free shop torbasının geçmesine 2 torbaya görevli izin vermiyor.3LT alkol izni var

El bagajı hakkınız varsa kesinlikle 2. bir el bagajına vermezler bilginiz olsun…. Oradaki görevliler biraz daha katıdır…

İran Gezi Rehberi 1

İRAN’A GİTMEDEN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER

 1. Cep telefonunuza Ofline çalışabilen Maps me uygulamasını indirip kurun ve daha sonra haritalar bölümünden İran haritasını indiriniz.. Harita üzerinde gezeceğiniz yerleri işaretleyip ofline bir şekilde kullanabilirsiniz….
 2. Farsça rakamların yazılışını öğrenin ki para kullanımı veya Taksi çağırdığınızda Plaka’yı rahatça okuyunuz 🙂

İRANDA SAYILAR- RAKAMLAR

0 – ۰ -صفر -(sefr) =sıfır

1- ۱- يك – ( yek) = bir

2 – ۲ – دو -(do) = iki

3- ۳ – سه -(se) = üç

4 – ۴ – چهار -(çahar-çehar) = dört

5 – ۵ – پنج – ( panc-penc) = beş

6 – ۶ – شش – ( şeş) = altı

7 – ۷ – هفت – ( haft-heft) =yedi

8 – ۸ – هشت – (haşt-heşt) = sekiz

9 – ۹ – نه – ( noh) = dokuz

10 – ۱۰ – ده ( da-deh) = on

 1. Türkiye’deki ve dünyada geçerli olan Uber uygulamasının aynısı olan SNAP uygulamasını indirin ve İran’da her yerde kullanabilirsiniz. İran’da herkes taksici gibidir. Bu uygulama sayesinde fazla ücret ödemekten kurtulursunuz… Eğer Snap uygulaması olmadan bir taksiye vs binerseniz mutlak pazarlık yapınız…
 2. Gitmeden önce bir VPN programı indirin ve kurun sosyal medya uygulamaları orda yasaktır, sadece vpn programıyla Facebook ve youtube ye girebilirsiniz
 3. İran’da kredi kartı vs geçerli değildir. Bu yüzden nakit para taşımalısınız. Dolar olarak bulundurun her yerde geçerlidir. Paranızı sadece döviz ofisleri olan yerlerde bozdurunuz.
 4. Bayanlar mutlaka başını örtmek zorundalar, tabi ki çok sıkı bir örtme şekli değil, erkeklerde şort vs giyemez bilginiz olsun.
 5. Gitmeden önce İran’la ilgili birkaç kitap belge mutlaka okuyunuz.
 6. Bir Türk olarak en rahat edeceğiniz bir ülkeye gittiğinizi bilin deriz 🙂

İRAN’DA  NELERE DİKKAT EDİYORUZ ?

 1. İran’a indiğinizde sim kartınızı değiştirip, yeni bir İrancell hattı alabilirsiniz..
 2. Alış veriş ve taksi kullanımında mutlaka pazarlık yapınız.
 3. Rastgele fotoğraf çekmeyin, Askeri bölgeler, polis veya yerel halk ,,, Özellikle bayanlardan izin almadan çekmeyiniz..
 4. Şehirler arası ulaşımda 2-3 çeşit otobüs var, VİP otobüs kullanmanızı tavsiye ederiz, hem oldukça lüx ve rahat içinde yemek servisi olan dahi var… ve fiyat olarak uygundur.
 5. İran’da taksici esnaf bir çok kişi alış veriş sonrası size ( Na kabul ) para istemez diyecektir, bu bir kibarlık göstergesi gibidir, siz yine de ücretinizi ödeyiniz.
 6. İran’nın kuzeyi komple Türkçe konuşmaktadır, dil sorunu çekmezsiniz, İran’da bir çok kimse özellikle yeni yetişen nesil İngilizce konuşuyor… Kesinlikle rejim hakkında konuşmayınız….

İRANDA ŞEHİRLER ARASI  İÇ ULAŞIM

 1. İran’da şehirlerarası otobüs firmaları oldukça iyi çalışmaktadır. 2-3 farklı otobüs tipi çalışmaktadır. Normal otobüsler ve VİP otobüsler vardır. Vip otobüsler 46 kişi yerine 25 kişiliktir. ve koltuk araları oldukça geniştir, yolculuk esnasında rahatça uzanıp uyuyabilirsiniz, ayrıca bu tip uzun yol araçlarında yemek servisi dahil vardır.
 2. Her şehrin çıkış noktalarında diğer şehirlere dolmuş taksi yapan araçlar vardır. 4 kişi bir araya geldiğinde hareket eder, dilerseniz bütün kişilerin ücretini siz ödeyip dolmuş taksiyi hareket ettirebilirsiniz, Fiyat olarak oldukça uygundur.
 3. Taksi : Bir taksi ile pazarlık yapıp bir şehirden bir şehir’e gidebilirsiniz, benzin ucuz olduğu için bizdeki gibi çok pahalı bir seçenek değildir.
 4. Ucak : İran’da iç hat uçak oldukça gelişmiş bir şekilde devam ediyor İran Air, Mahana ir, Caspian Air, gibi bir çok firma mevcuttur….

İRAN’A NASIL GİDİLİR ?

 1. Otobüs: İstanbul Aksaray’dan direk İran’a çalışan otobüs firmaları mevcuttur… Tehran Tur : Adres: Kemal Paşa Mah. Ordu Cad. No:42 Fatih / İstanbul ASUMAN TUR : Adres: Kemal Paşa Mah. Atatürk Blv. Ceylan Apt. No: 158 Fatih / İstanbul İSTANBUL – TAHRAN 48 Saat sürmektedir. Dayanma gücünüz yoksa vazgeçin J
 2. Uçak : Pegasus  ( Tahran) , Türk Hava Yoları ( Tahran, Tebriz, Şiraz) ve İran hava yolları, (Tebriz, Tahran)   İstanbul – Tahran 3,5 Saat
 3. VAN : MİNÜBÜS : Bir çok tur firması Van’dan  Khoy ( Hoy) şehrine veya Tebriz’e sefer yapmaktadır. Dilerseniz   Khoy şehrine gidip oradan İran otobüsleriyle başka şehirlere gidebilirsiniz, yada direk olarak Tebriz’e gidebilirsiniz.

Bende bir çok zaman Pegasus’la Van’a gidip  oradan minibüslerle yoluma devam ettim en hızlı hareket etme şeklide budur.

Van- Tebriz Bilet ücreti : 70TL

Van – Kapıköy Sınır Kapısı : 25 TL (2019)

ERDEM TURİZM : Adres: Akköprü Mah. İlçeler Garajı Üstü – Van

Telefon: 0543 786 92 93

 1. Tren : Van – Tahran direk tren mevcuttur.

İRAN PARA BİRİMİ

İranda en çok kafa karıştıran şey Toman – Riyal olayıdır. İran Riyal‘ı İran’da kullanılan para birimidir. 1932 yılından bu yana tedavüldedir. Tuman (Tümen), ulusal para birimi olmamasına karşın paranın miktarını söylemek için kullanılmaktadır. Bir tuman 10 Riyal’a eşittir. ((100 riyal (10 Tümen) ) TL İranda değerli para birimidir, 2019 da 100TL 200 Tomandı , Şimdi 2020 yılında  350Tomandir

Evet Sevgili Dostlar Başlıyoruz

TEBRİZ :

Bir gurup arkadaşımızla Mahan Air hava yollarıyla   İran’ın Doğu Azerbaycan eyaleti olarak adlandırılan Tebriz şehrine uçtuk, Tebriz için diyebilirim ki, Türk olarak  yurt dışında kendinizi en rahat ve en huzurlu hissedebileceğiniz  başka bir şehir daha yoktur. Türkiye’de geziyormuş gibi rahatça sokaklarda gezebilirsiniz, Azerbaycan Türkçe aksanına çok kısa bir sürede alışabilirsiniz.

2 Milyona yaklaşan nüfusa sahip, sıcak kanlı insanların yaşadığı tarihi ve güzellikleriyle öne çıkan bir şehirdir, Türkiye’de geziyor gibi oldukça rahat gezebilirsiniz. Otel ve pansiyon oldukça boldur. Gitmeden önce .www.couchsurfing.com  dan kalacak ev ayarlayabilir, yada size rehberli edecek birini bulabilirsiniz. İran’da insanlar sizi davet etmek için ısrar edeceklerdir. Ayakkabı vs Tebriz’de ucuzdur ihtiyacınız varsa mutlak alın derim, çarşı içinde ayakkabıların olduğu bir arasta da mevcuttur.

Biz Tebriz’de Gostaresh otel diye bir yerde kaldık oldukça memnun kaldık diyebilirim.

GEZİLECEK YERLER

Tebriz Kapalı Çarşısı : Dünyanın en büyük kapalı çarşılarından sayılan bu kapalı çarşıda yok yok diyebilirim, her tür esnaf barındıran bir çarşı ve ucuz bir çarşı

El Goli Park – Şah Parkı : Halk arasında Şah’ın Gölü anlamında “Shah Goli” diye biliniyor. Ancak rejim değişikliğinden sonra mollalar halkın gölü anlamına gelen “El Goli” olarak isminin değiştirilmesine karar vermişler.

SAAT MEYDANI :  Bütün yolların kesiştiği yerdesiniz

GÖK MESCİD : Karakoyunlu Hükümdarı Cihan Şah tarafından 870’lerde yaptırılan bir cami depremlerden  oldukça zarar görmüş, mozaik ve çinileriyle öne çıkıyor.

AZERBAYCAN MÜZESİ : Müzeyi mutlaka gezin 3 katlı bu müze görsel açıdan oldukça doyurucudur.

Amir Nezam Evi

Afzaladdin Bedel Khagani

Makberetüş Şuara, Şairler Anıtı

Tebriz’den  Erdebile gitmek için yola çıktık , yolumuzu biraz uzatıp ,bizim Karadeniz dokusunu andıran güzelliklerden geçip yol üzerinde bulunan Meşginşehr e de uğradık, Burada bulunan Asma bir köprü var 80-90MT yükseklikte girişi de ücretli olan bu yere bir çok turist gelmektedir. Meşginşehr den  yolumuza devam edip, Önce Erdabil daha sonra  Erdebil şehir merkezine 28Km uzaklıktaki Kaplıcalarıyla ünlü Serein şehrine geldik, kaplıcalarıyla ünlü olduğu kadar Bal satıcılarıyla da ünlü olan bir yer, burada Camış gölü diye bir yer var, kaplıca türü giriş ücreti sadece 3TL filan tabi ki erkeklere özel demekte fayda var. Giriş ücretini veriyorsunuz size terlik ve bir elektronik anahtar veriyorlar, bu elektronik anahtarı bileğinize takıyorsunuz, soyunma dolaplarınızı vs dokunmadan açabiliyorsunuz. Ayrıca 1-2 otelde de böyle sıcak su vs mevcuttur… Gitmeye değer mi diye sorgulanabilir..

Erdebil (Ardabil)

Otelden ayrılıp  Erdebil’e doğru yola çıktık, Unesco dünya mirasında yer alan Şeyh Safi Külliyesi de bu Erdebil’de bulunmaktadır. Bir çok insan sadece Şeyh Safi Külliyesini görmeye geliyor diyebiliriz,

İran tarihinin önemli isimlerinden birisi olan Şeyh Safi’nin kurduğu bu tarikat, günümüz İran’ın oluşmasına ön ayak olmuş. Ölmesinin ardından yaklaşık 150 yıl sonra başa geçen torunu I. İsmail (Şah İsmail), Safevi Devleti‘ni kurarak günümüz İran’ın temellerini atmış. İsim olarak ise hürmet göstergesi olarak devlete büyük dedesinin adını vermiş. Külliyede bir çok kabir ve tarihi eserler barınmaktadır.

((Şeyh Safiyüddin İshak Erdebilî, Safevi Hanedanına ismini veren kişidir. Kendisi Kuzey İran’da bulunan Gilan vilayetinde ikamet eden, 13. yüzyılın büyük bir sufisi olan Şeyh Zahid Gilani’nin damadı ve halefidir.))

Erdebil’de gezilecek yerler sınırlıdır, bu yüzden gezginler tarafından sok sık sorgulanır gitmeye değer mi diye, yolunuz düşerse bir kereye mahsus görün deriz.

ARDABİL – TAHRAN

Erdebilden iç hat seferleri yapan bir firma ile direk Tahran’a uçtuk, Tahran  benim için İstanbul’dan farkı olmayan bir şehir, kalabalık ve trafik berbat bu yüzden Tahrandan bir an önce kaçtım dersem yalan olmaz…. Yani Tahran bildiğimiz büyük şehirlerden farkı olmadığı gibi, İnanılmaz bir trafik karmaşası olan bir yer… Tahranda iki adet hava alanı bulunmaktadır, İmam Humeyni hava alanı ve  Mehrabad Hava alanı, İmam Humeyni Tahran şehrine 40Km uzaklıktadır Mehrabad hava alanı ise şehir merkezindedir.

TAHRANDA NERELER GEZİLİR ?

 • Gülistan Sarayı Tahran’da gezilecek bir numaralı yer diyebilirim, gezerken gözlerinizin kamaşacağına bahse girerim, Pers mimarisi buradan ön plan çıkıyor…
 • Ulusal Mücevher Müzesi İranı yöneten çeşitli hanedanların  mücevherlerinin sergilendiği bu ulusal Müze’yi de  gezin derim
 • Sadabad Müze Kompleksi
 • Özgürlük Anıtı
 • Cuma pazarı ( Bit Pazarı)

 KAŞHAN

Kaşhana gittiğimizde Şii imamlardan birinin ölüm yıldönümüydü bu yüzden her yer kapalıydı, bu yüzden Kaşhan’da hiç bir şey göremedik desek yeri vardır.

GEZİLECEK YERLER

Bozorg Ağa Cami ve Medresesi
Borujerdi Konağı
Sultan Amir Ahmad Hamamı
Kashan Fin Bahçesi

İSFEHAN  –

Benim için en favori şehirlerden biridir, İsfehan içinde bir çok tarihi özelliği barındıran bu şehir, Öyleki  Nakşı Cihan meydanı, UNESCO dünya mirası listesinde olan bu müthiş meydan dünyanın en büyük 2. Büyük meydanı olarak anılmaktadır. İsfehan’da 100-150 yıl hüküm süren Türk hanedanlarından Safavilerden kalma, Ali KapıŞeyh Lütfullah cami, Şah cami gibi tarihi yapılarla çevrilidir.  Yaz aylarında bir çok İran’lılın bulunduğu, buluştuğu bir yerdir, meydanın etrafında devletin koyduğu su sebilleri mevcuttur.

İmam meydanı civarında ki bütün eserleri gezin deriz 

 • Sio-se-pol Köprüsü gece muhteşem bir görüntüye sahip bu yüzden gece görün derim, gündüz size fazla bir şey ifade etmeyebilir.
 • Vank Katedrali:(300000riyal kişi başı)Ermenilerin yaşadığı bölgede bulunan bir Ermeni Katedrali. İçerde anlamlı Fotoğraflar ve bir müze var.(tabi içerisinde birde harita var onuda görün derim)
 • Lütfullah Cami
 • Ali Kapı Sarayı
 • Kırk Sütün Sarayı (Çehel Sütun Sarayı)

Kaldığımız Hotel : http://www.chehelpanjerehotel.com/Content/Default.aspx?Landir=ltr&Lan=En

 

ŞİRAZ

Şiraz  Benim birinci favori şehirlerimden biridir.. Tarihi eserleri ve güzellikleriyle öne çıkan şiir gibi bir şehirdir. Gezilmesi gereken şiir gibi bir şehirdir, çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Eğer sabah saatlerinde Şiraz’a inmişseniz doğruca gideceğiniz yer

 • Nasr El Müllk camisidir. Sabah saatlerinde vitrayların güneş ışınları altındaki dansını mutlak görün derim. Vitrayların yansımaları mükemmeldir.
 • Vakil Bazaar Bizim kapalı çarşıya benzer çeşitli esnafın bulunduğu bir çarşıdır
 • Vekil Cami Kompleksi
 • Sheah-e Cheragh burası bir külliye gibi bir yerdir. Binlerce ayna ve kristalden oluşan cami ve kabir baş döndürücü güzelliktedir. İran’ın Şiraz şehrinde Şiilerin 8. imamı Ali er-Rızâ’nın kardeşleri Seyyid Emir Ahmed ile Mir Muhammed’in mezarlarının bulunduğu tarihi cami ve türbe. Seyyid Emir Ahmed’e verilen lakap olan Şah Çerağ “ışıklar şahı” anlamına gelmektedir.
 • Persepolis Şirazdan 1 saat uzaklıkta  75-80 KM uzaklıkta bizim Efes Şehrini andıran tarihi bir kalıntılar şehridir. M.Ö . Dairus tarafından kurulan bu şehir nefes kesecek güzelliktedir.
 • iran persopolis

  iran persopolis

 • Hâfız-ı Şirâzî ve Şeyh Sadi-i Şirâzî Anıt Mezarları
 • İrem Bahçesi (Cennet Bahçesi)
 • Kerim Han Kalesi
 • Kuran Kapısı ( İsfehan’a dönmek isterseniz dolmuş taksiler buradan hareket ediyor)

YEZD

Çöl ortasında yeşeren bir çiçek gibi bir şehir, düşüncelerimi alt üst eden bir yerdi nedendir bilmem…Zerdüşt dinin merkezi sayılan bu şehirde çok şey bulacaksınız, öncelikler şehrin sokaklarında kaybolun derim, Çölde safari ve eğlence turları da var dilerseniz bunlara katılabilirsiniz, jeeplerle kumların üstünde adrenalin zıplaması yaptıracak eğlencelerde mevcuttur.

sessizlik kuleleri

sessizlik kuleleri

NERELERİ GEZEBİLİRSİNİZ?

 • Rüzgar Kuleleri
 • Mescid-i Cuma
 • Amir Çakmak Cami Kompleksi
 • Ateşkedah
 • Yezd Sessizlik Kuleleri
 • Su Müzesi ve Kehrizler

Yezd te size tavsiye edeceğim otel  Moshir ol-Mamalek Hotel Restoran içinden  minik dereler akan bu otele emin olun bayılacaksınız mimari olarak inanılmaz güzel…

Moshir ol-Mamalek Hotel Restoran

Moshir ol-Mamalek Hotel Restoran

Yezd bir nevi büyülü bir şehir gibi sokaklarında kaybolun derim…

ALTA YORUM YAPARSANIZ SEVİNİRİZ 🙂 

 

MESAFELER

VAN – TEBRİZ ———————- 326 KM  6-7 SAAT

TEBRİZ – İSFEHAN —————–899 KM – 12-13 SAAT

İSFEHAN – ŞİRAZ——————–481 KM – 7-8  SAAT

İSFEHAN — YAZD ——————310 KM – 6-7  SAAT

ŞİRAZ – YEZD————————-449 KM -5.14 SAAT

DEVAM EDECEK

HADİ ÇADIR KAMPI YAPALIM

Sizce çadır kampı için ne gerekli diye sorsak, İlk aklınıza gelen çadır olur sanırım, çadır kadar neler önemli desek, Mevsim, Arkadaş diye sıralar gideriz.. Gerçekte bir çadır kampı için neler gerekli, hadi hep beraber göz atalım,,,,

Bizim gurup Karadeniz etkinliklerini genellikle , çadır kampı şeklinde gerçekleştirir, Bu yüzden yaşanmışlıkla bizlere epey bir şeylere öğretiyor…

Öncelikle çadır, ve çantanızı kendiniz taşıyacaksanız yükünüzün hafif olmasına dikkat ediniz… Çünkü ağır bir yük sizin için belli bir süre sonra işkence haline gelebilir. Kamp olayı şöyledir ya çok seversiniz, yada nefret edersiniz.. Ortası yok gibidir… Bulunduğunuz ortamdan zevk almaya bakınız…. Kamp ortamında konfor beklemeyiniz..

GELİN İLK ÖNCE NELER GEREKLİ GÖZ ATALIM

 1-Çadır : Çadır  alırken sizin için en uygun çadırı almaya gayret ediniz

2-Mat veya duruma uygun şişme yatak: Alacağınız mat mutlaka 1 cm kalınlığından az olmasın aksi takdirde uyurken sıkıntı çekebilirsiniz. Bunun dışında eğer şişme mat veya yatak alacaksanız(bu daha pahalı biz normal mat almıştık.) çadırın içine sığdığından taşırken hafif olacağından emin olun.

3-Fener : Feneriniz en az düşük ışık ve yüksek ışık olmak üzere iki modu olsun ki geceleri pilden tasarruf edersiniz.

4-El feneri : Her ne kadar yerleşik fener alsanızda gece dışarı çıkmanız gerekeceğiniz de mutlaka yanınızda el veya kafa feneri bulunmalı.

5-Pil : Pil bildiğimiz hayati bir unsur fenerleriniz için mutlaka yedek pil alınız.

6- Kalın ip : Kalın ipe hem çadırı bağlamanızda hem de eşyalarınızı yerinde tutmakta ve daha bir çok şeyde ihtiyacınız olacak.

7- Çakı : işlevi sağlam ve gerekirse sizi koruyacak kapasitede bir çakı mutlaka hep yanınızda olmalı.

8- Soğutucu küçük çanta : Bu şart olan bir madde değil fakat kamp yaşamınızı çok daha kaliteli yapabilir.

9- Çakmak ve kibrit : Kamp süresi boyunca gazı yetecek çakmak veya yedek olarak kibrit mutlaka alın.

10- Ateş harlayıcı : Ateş harlayıcı ateş yakmakta acemi olanlar veya daha pratik olmak isteyenler için muhteşem bir şey 😀

11- Çöp torbası : Bence çöp torbası da hayati bir unsur. Çöplerinizi yemek artıklarınızı asla dışarda bırakmamalısınız ve bence bunu söylememe gerek yok sevgili dostlarım.

12- İlk yardım kiti : Söylememe gerek bile yok, kesinlikle hayati. İlk yardım kitinizin içinde gazlı bez ateş düşürücü ağrı kesici yara bandı küçük bir şişede temizleyici alkol mutlaka olsun.

13-  Kalın bir polar veya battaniye : Yazdıklarım yaz kampı için gerekli olsa da gece ne denli soğuk olacağını asla bilemezsiniz o nedenle mutlaka kalın bir şey alın.

14-  Sinek-böcek kovucu sprey : KESİNLİKLE HAYATİ DAHA FAZLA Bİ ŞEY DEMİYCEM.

15- Bant : Koli bandı sağ kolunuz olacak mutlaka alın 😀

16- Sofra bezi : yattığınız yeri kirletmemek veya dışardayken yemeklerinizi temiz tutmak için zaruri olmasa da bence alınması gereken bir parça.

17- Çıra : Bunu unutmuşum küçük ve hafif minik çıra paketleri var onlardan alabilirsiniz ki ateş yakmayı öğrenene kadar size yardımcı olur.

İŞİN TEMİZLİK KISMI:

1- Bir tane küçük mini minnak havlu: Şart değil fakat kullanışlı.

2- Sabun : Yine küçük bir el sabunu veya küçük bir şişedeki sıvı sabun hayati önem taşıyor tabiyki 😀

3- Tuvalet kağıdı : Siz ne işe yaradığını biliyorsunuz, mutlaka yeterli miktarda alın.

4- Kağıt havlu: Elinizin altında her yere koşacak tatlışko bir madde.

5- Islak mendil : Bir büyük paket yeterli olacaktır çok israf yapıp çöp çıkarmanıza gerek yok.

6- Seyahat boy kolonya: Alın bana güvenin alın alın.

7- Bulaşık süngeri: Hem küçük hem hafif alın alın.

çadır kamp

çadır kamp

İŞİN YEMEK KISMI:

İşin en hayati civcivli bölümlerinden biri de yemek bölümü. Yanınıza alacağınız tencere tava vs vs eşyaların hepsini alimünyum ve küçük tercih edin ki ağır ve taşıması zor olmasın. Her şeyi hazır da yiyebilirsiniz fakat kamp ateşinde pişen yemeğin tadı inanın bambaşka hem alüminyum olarak alacağınız 3-4 parça bir şey inanın ağırlık yapmıyor.

1-Tencere: Tencere alüminyum ve küçük olmalı, zaten kamp için uygun tencereler satılıyor.

2-Tava: Tencere ve tava yemek yapmanız için en aza indirgenmiş en gerekli iki parça o yüzden alın.

3- Tek göz Çaydanlık : Yine alüminyum-bence alüminyumu yanlış yazıyorum ama neyse- ve tek parça küçük bir çaydanlık iş görecektir. Zorunlu değil tamamen keyfi :D.

4- 2 yemek kabı: 2 kişi olduğunuzu varsayıyorum küçük alüminyum kap işinizi görür.

5- Kırılmayacak iki bardak: hafif kırılmayacak iki bardak.

6- Tahta kaşık : Yemekleri karıştırmak ve koymak için yalnızca bir minik kaşık yeterli.

7- Kesin sağlam kesme bıçağı : Ona gözünüz gibi bakın o önemli.

8- Sağlam çatal ve Kaşık: Kişi sayınız kadar alın yükten ne kadar tasarruf ederseniz o kadar iyi.

9-Çay kaşığı: çıbık mıbık da kullanabilirsiniz gerçi.

10- Plastik küçük saklama kapları : bu ince içice geçen dandik kaplar oluyo ya onlardan lazım olacak 5 tane filan alın zaten ezilip bükülüp minnak oluyorlar.

11- Çöp şiş: Kamp ateşinin üzerinde pratik atıştırmalık ve blaşık çıkmaması için pratik bir unsur olacaktır.

12- Maşa: Ateşe ne kadar uzak o kadar iyi.

13- Açacak ve tercihen tirbüşon: Kamp ateşinin karşısında şarabını yudumlamak isteyenlere.

14- Izgara tutacağı: İlkel ocağınızın üstüne tencerenizi koyabilmeniz için.

ŞİMDİ DE GELELİM YANINIZA ALACAĞINIZ DEMİRBAŞ YİYECEKLERE:

1- Sıvı yağ: Ufak su şisesinin yarısına kadar doldurursanız yetecektir.

2- Çay: Tamamen keyfi.

3- Şeker : Çayı şekerli içiyorsanız zaruri.

4- Tuz: markette tuzluk şeklinde satılan plastik tuzları tercih edebilirsiniz.

5- Kahve: Keyfi.

6- Kraker veya peksimet: Acil durumlar için bi iki paket yeter.

7- Zeytin ezmesi: Keyfi fakat pratik.

8- Konserve: Hayati sayılır ne zaman aç kalacağınız belli olmaz.

9- Hazır Çorba: Tercihe bağlı ama pratik.

10- Su: En az bir gün yetecek kadar su alın ne olacağı hiç belli olmaz.

Genel olarak benim listem tamamiyle böyle kişisel eşyalarınız konusunu size bırakıyorum fakat fazla kıyafet sadece yük olacaktır. Deoderant makyaj eşyası ve ıvır zıvır inanın hiç bir işinize yaramayacak kızlar o çocuk sizi suya girince doğal olarak görecek kendinizi bu kadar kasmayın. Bunun dışında üstünüze kalın bir hırka altınıza da bileğinize kadar kapalı kalın bir eşofman alın. Güneş kremini sakın ha sakın unutmayın. Ateşli olan çiftler herhangi bir kaza yaşamamak için lütfen tedbirli gibin siz Tarzan ve Ceyn değilsiniz unutmayın.

Ben bu listeyi bana yardımcı olacak bir liste bulamadığım için en ayrıntılı şekilde yapmaya çalıştım. Maksat sadece yardımcı olabilmek. Umarım kampınızın keyfini sürersiniz iyi tatiller esen kalın